Rodzinna Paznaun – a nawet Ischgl!

Tyrolska dolina Paznaun mocno promuje w tym sezonie swój rodzinny charakter. Faktycznie ma pod tym względem multum atutów. Skąd więc zdziwienie w tytule?

Powodem jest Ischgl właśnie. Otóż ta znana i uznana stacja zimowa doliny (od dawna choćby lokowana w pierwszej piątce zimowych kurortów całej Austrii) przez lata starała się zyskać markę mocno rozrywkowego, łagodnie mówiąc, kurortu narciarskiego. Symbolem tej strategii stał się tyleż dowcipny, co dwuznaczny slogan reklamowy stacji: „Relax! If you can…”. Udało się: w Niemczech – skąd pochodziła większość gości – Ischgl zyskało dzięki swoim dyskotekom, barom (także tym gogo) i tzw. night clubs znamienne miano „alpejskiej Ibizy”, a tamtejsze imprezy (ze słynnymi koncertami Top of the Mountain z udziałem faktycznie światowej sławy popowych gwiazd włącznie) zyskały stosowną sławę.

Inna rzecz, że Ischgl – a w zasadzie górujący nad nim obszar Silvretta Arena, który obejmuje także tereny sąsiedniego szwajcarskiego Samnaun, jest przednim miejscem do jazdy na nartach – i to wszelakiego typu. Swoje robi już wysokość (jeździ się niemal na poziomie trzech tysięcy metrów), jak urozmaicenie stoków, by nie wspominać o rzeczywiście najnowocześniejszej infrastrukturze (Ischgl szczyci się zasadnie nieustanną, sezon w sezon, pogonią za technologicznymi rozwiązaniami jeśli chodzi o wyciągi czy systemy dośnieżania). Pisałem tu o tym wielokrotnie (ostatnio o tegorocznych inwestycjach), a także w przewodniku „Tyrol w sercu Alp”.

Ale zauważyłem też już trzy sezony temu pierwszą oznakę zmiany podejścia – a było nią wprowadzenie przez samorząd stacji zakazu… chodzenia nocą ulicami kurortu w butach narciarskich. Chodziło o danie – wreszcie! – szansy na spokojny sen mniej imprezowym gościom.

Pisałem też kilka razy o kompletnie innych w charakterze – bo nastawionych głównie na narciarstwo terenowe bądź rodzinne właśnie – stacjach doliny Paznaun: Kappl i Galtür.

Tym bardziej cieszy postawienie przez menedżerów doliny Paznaun na rodziny i narciarstwo naturalne. Oto ogłosiła ona właśnie listę „pięciu powodów”, dla których warto odwiedzić ją „całą rodziną”. Maja być nimi:

  1. Gwarancja śniegu – dzięki usytuowaniu od 1040 do 2872 m n.p.m. i wyjątkowemu położeniu czterech ośrodków narciarskich „młodzi i dorośli miłośnicy sportów zimowych mogą spodziewać się niezakłóconej, białej zabawy na nartach w regionie Paznaun od końca listopada do początku maja”. Pełna zgoda!
  2. Troskliwa opieka nad dziećmi (a więc ewentualna „chwila tylko we dwoje”) – „W Paznaun rodzice mogą rozkoszować się czasem we dwoje bez zmartwień. Od niedzieli do piątku skorzystać można w atrakcyjnej cenie z troskliwej opieki nad dziećmi. W Kappl klub dla maluchów Sunny Mountain Club zaprasza dzieci już od trzeciego roku życia i jest otwarty od 9:00 do 15:30. Poranna i popołudniowa opieka bez wyżywienia kosztuje sześć euro. Ponadto dzieci, które są zakwaterowane w jednym z ośrodków będących członkiem zrzeszenia Sunny Mountain, są objęte opieką bezpłatnie. W See koszt całodziennej opieki od 9:30 do 16:00 w przedszkolu dla gości z wyżywieniem dla maluchów od dwóch lat to tylko cztery euro, jedna godzina kosztuje zaś jeden euro. W przedszkolu narciarskim w Ischgl dzieci w wieku od trzech do pięciu lat są w dobrych rękach. Natomiast w Galtür maluchy już od 18 miesiąca życia są mile widziane w przedszkolu dla gości otwartym od 9:00 do 16:00”. Warte uwagi i do sprawdzenia.
  1. Pokoje przyjazne rodzinom we wszystkich przedziałach cenowych – „Hotele zrzeszone w Sunny Mountain, sieci przyjaznych dzieciom miejsc noclegowych w Kappl, oferują zakwaterowanie we wszystkich przedziałach cenowych z wieloma wliczonymi w cenę usługami dodatkowymi dla rodzin”. Jak wyżej.
  2. Zniżki dla dzieci w ośrodkach narciarskich – „W Paznaun dzieci w wieku poniżej ośmiu lat w towarzystwie rodzica jeżdżą bezpłatnie we wszystkich czterech ośrodkach narciarskich. Dzieci w wieku poniżej 10 lat zakwaterowane w Ischgl lub Mathon w towarzystwie rodzica z nowym karnetem VIP jeżdżą za darmo. W Galtür młodzież w wieku poniżej 19 lat obowiązuje taryfa dziecięca, a rodziny mogą skorzystać z zakupu rodzinnego karnetu narciarskiego”. Oferta Galtür dla nastolatków rzeczywiście wygląda unikalnie i rewelacyjnie!
  3. Stoki i funparki na miarę oczekiwań – „W jednym z czterech ośrodków narciarskich Paznaun o łącznej długości tras o wszystkich poziomach trudności wynoszącej 365 km rodziny z pewnością odnajdą coś dla siebie: ci, którzy pragną wypróbować powietrznych akrobacji powinni udać się do funparku w See na stok z muldami i na średnią skocznię. W funparku Alblitt w Kappl początkujący i zaawansowani mogą sprawdzić się na trasach z przeszkodami dla początkujących i średnio zaawansowanych. Zaś dla zaawansowanych i profesjonalnych narciarzy firma SCHNEESTERN przygotowała w dwóch sektorach Ischgl Snowpark, sponsorowanych przez firmę JEEP, poręcze, boxy i inne przeszkody, gdzie wyczynowcy mogą popracować nad swoimi osiągami. Szukający różnorodności z pewnością nie zawiodą się na stokach w Galtür i sześciu sektorach w wielokrotnie nagradzanym parku Silvapark. Na spragnionych wrażeń czeka natomiast tyrolka Ischgl Skyfly”. Ale to już może ocenić jedynie młodzież…