Broad Peak też zjechany

Dwa lata temu 30-letnia zakopianka Anna Tybor jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach z himalajskiego ośmiotysięcznika Manaslu (co wtedy tu opisałem). Teraz – znowu jako pierwsza kobieta na świecie – zjechała z Broad Peak, słynnego ośmiotysięcznika w Karakorum.

W czwartek koło południa 20 lipca z Pakistanu na media społecznościowe Anny Tybor została wysłana wiadomość: „Halo Halo! Melduję wykonanie zadania, udało się! 19 lipca ok. godziny 17 (w Polsce ok. 14 – KB) stanęłam na szczycie Broad Peak (8051 m n.p.m.). Do base campu dotarłam 20 lipca chwilę po godzinie 14 (ok. 11 czasu polskiego – KB). W akcji towarzyszył mi Tom Lafaille. Pozwólcie, że nieco wypocznę i jutro będziemy szukać zasięgu, aby dostarczyć Wam nowych materiałów. Dziękuję za Wasze wsparcie, było wyczuwalne na granicy Pakistanu i Chin”.

Broad Peak, 8051 m n.p.m. (fot. Wikimedia Commons)

Wcześniej ekipa polskiej skialpinistki (Anna jest pięciokrotną mistrzynią kraju w tej dyscyplinie, na koncie ma też ekstremalnie szybkie wejścia na Mont Blanc Pik Lenina i Elbrus) podawała, że ekspedycja przebiega wolniej, niż przewidywał plan: Anna i Tom wyruszyli z obozu trzeciego w kierunku szczytu później, niż chcieli, następnie poinformowali, że akcja jest powolna, choć samopoczucie wciąż dobre, a w końcu w czwartkowy poranek dotarła kolejna informacja – pogoda się pogorszyła, więc zjeżdżający zdecydowali się na przerwę w obozie trzecim (powyżej 6000 m n.p.m.). W końcu po odpoczynku ruszyli w dalszą drogę – i szczęśliwie dotarli do bazy.

A wczoraj z nieodległego Gaszerbrum II zjechał na nartach Andrzej Bargiel (co też tu z szacunkiem odnotowałem).

W obu przypadkach czekamy na szczegółowe relacje. Na razie, Ania i Jędrek, odsypiajcie trud!

Głębokie ukłony! Trzymajcie się!