Stelvio pełen śniegu

W miniony weekend otwarto stoki największego letniego ośrodka narciarskiego Alp – lodowca Stelvio nieopodal lombardzkiego miasteczka Bormio. Co ważne, inauguracja nastąpiła z pewnym opóźnieniem, którego przyczyną były… nadspodziewanie obfite opady śniegu.

Dość powiedzieć, że były na tyle spore, że służby drogowe potrzebowały kilku dni, by udrożnić drogę z Bormio na przełęcz Stelvio. Równocześnie taka ilość śniegu dobrze wróży warunkom do jazdy na nartach na lodowcu.

Teraz działają już trzy wyciągi: kolejki linowe Stelvio/Trincerone i Trincerone/Livrio oraz orczyk Payer. Wywożą chętnych z przełęczy Stelvio (czyli 2 758 m n.p.m.) na ponad 3 000 m n.p.m. Do transferu między Livrio a Payer są używane ratraki. Obsługują również stoki Geister 1 i 2, które są jednak zarezerwowane do treningów alpejskich ekip sportowych. Sesje treningowe można też – dzięki dobrej pokrywie śnieżnej – urządzać na stoku powrotnym na przełęcz.

Prócz tras zjazdowych na lodowcu wytyczona jest pętla torów do narciarstwa biegowego i kilka wariantów dla skialpinistów. Kolejki pracują od 7 do 17, a z wyciągu i transportu ratrakiem można korzystać między 7 a 12:30. Stok Livrio-Passo dello Stelvio jest otwarty do 15:30.

Atrakcją może okazać się oferta zwana first tracks skiiing – na Stelvio można zakładać pierwsze ślady po nieprzejechanej przez nikogo innego trasie już od… 5 (oczywiście po rezerwacji i za dodatkową opłatą).

Ale wtedy widok majestatycznych szczytów grupy Ortles-Cevedale w samym sercu Parku Narodowego Stelvio musi być imponujący. Piszę to z żalem, bo choć w okolicy (Santa Caterinie, Isolacci czy Bormio) bywam w zasadzie każdej zimy od jakichś 30 lat, to na Stelvio nigdy na nartach nie jeździłem. Powód jest prosty: w zimie droga na przełęcz jest zamknięta.

Tego roku stoki na lodowcu będą otwarte do 3 listopada (choć oczywiście ostatecznie wszystko zależy od pogody – zwłaszcza w dobie ocieplenia klimatu, prawda, panie Prezesie? :)).

PS Aktualne informacje na temat warunków, cen i rezerwacji stoków szkoleniowych można znaleźć na stronie Passo Stelvio: www.passostelvio.eu.