Jeszcze tydzień skiturów

Tatrzański Park Narodowy zapowiedział, że najpewniej w przyszły poniedziałek zamknie, z dwoma wyjątkami, szlaki skiturowe w polskich Tatrach. Tatry słowackie już zostały zamknięte dla narciarstwa wysokogórskiego.

Komunikat TPN brzmi: „Zbliża się koniec sezonu skiturowego w Tatrach. O ile w najbliższym czasie na naszym terenie nie wystąpią duże opady śniegu, można się go spodziewać w poniedziałek 22 kwietnia 2024”.

Dla turystyki narciarskiej otwarte pozostaną jedynie:

  • czerwono znakowany szlak Czarny Staw – Rysy, którego zamknięcie dla ruchu skiturowego TPN planuje 29 kwietnia 2024 (TPN przypomina, że „wybierając się na Rysy, zarówno na podejściu, jak i na zjeździe, należy pamiętać o pieszych turystach znajdujących się na szlaku, bo to właśnie oni mają pierwszeństwo”)
  • oraz rejon Kotła Gąsienicowego, który pozostanie otwarty do momentu zamknięcia trasy narciarskiej przez PKL.

Władza Parku tłumaczą, że decyzje o zamykaniu szlaków są w każdym sezonie podejmowane na podstawie monitoringu przyrodniczego. Obecną sytuację opisują tak: „Śnieg ginie w oczach i w wielu miejscach nie zabezpiecza wystarczająco roślinności i gleby. Obserwujemy już wybudzone niedźwiedzie, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode”.

Z kolei Tatranský Národný Park (TANAP) trasy dla narciarzy wysokogórskich zamknął tradycyjnie 15 kwietnia.