TMR: nowe akcje i nowa „sezonowka”

Spółka Tatry Mountain Resorts ogłosiła emisję ponad 6 mln akcji oraz preferencyjnego karnetu na wszystkie swoje ośrodki narciarskie (m.in. na Chopoku w Jasnej, w Szczyrku i na karyntyjskim lodowcu Mölltaler).

Walne zgromadzenie zarejestrowanej w Słowacji TMR odbyło się w należącym do niej parku wodnym Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu. Akcjonariusze zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki z dotychczasowych niemal 47 mln euro przez emisję ponad 6 mln nowych akcji. TMR chce w ten sposób pozyskać nawet 120 mln euro, które – jak głosi oficjalny komunikat – mają pójść „na stabilizację i dalszy rozwój firmy”.

„Podwajając nasz kapitał własny, chcielibyśmy spłacić długi, które zaciągnęliśmy po pandemii covid-19, a na które przeznaczamy dużą część zysków, które obecnie osiągamy. Jest to również sposób na pozyskanie środków na dalszy rozwój firmy i zwiększenie wartości spółki dla akcjonariuszy. Jednocześnie oznaczałoby to, że spółka mogłaby ponownie wypłacać dywidendę i stać się jeszcze bardziej atrakcyjna na giełdzie” – tłumaczy Igor Rattaj, prezes zarządu TMR.

Znamienne przy tym, że goszcząc w dwóch minionych sezonach w Jasnej, mogłem obserwować postępy nieustannych inwestycji TMR w tym ośrodku (symbolem niech będzie gigantyczny aparthotel budowany w samym centrum stacji, tuż koło flagowego obiektu TMR, czyli hotelu Grand). Tymczasem przemysł narciarski mocno ostatnio narzeka na kłopoty związane z szaleństwami klimatycznymi i właśnie epidemią covidową.

TMR jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej firmą zajmującą się prowadzeniem ośrodków narciarskich, parków wodnych i usług turystycznych. Akcje spółki są notowane na giełdach w Pradze, Bratysławie i Warszawie.

Jeśli chodzi tylko o stacje zimowe, to na Słowacji TMR zarządza instalacjami wyciągowymi i wieloma hotelami w Jasnej na Chopoku i w Tatrach Wysokich – w Tatrzańskiej Łomnicy i Szczyrbskim Plesie. W Czechach do TMR należą kolejki w Szpindlerowym Młynie i Jesztedzie. W Polsce część sieci wyciągowej Szczyrku (SMR/BSA/COS), w Austrii Innsbruck Muttereralm, Mölltaler Gletscher i Ankogel Mallnitz.

TMR zachęca już do kupowania promocyjnego karnetu na nadchodzący sezon 2024/25. Dotąd znany był pod nazwą Sprytna Sezonówka, teraz przemianowany na Gopass Ski Sezonówka. Obejmuje całą najbliższą zimę (i końcówkę obecnej!) i ponad 200 km tras wszystkich bez wyjątku stacji TMR na Słowacji, w Polsce, Czechach i Austrii.

Ponadto dla posiadaczy Gopass SKI Sezonówki w wybranych stacjach i lokalizacjach dostępne będą bezpłatne parkingi. Dostaną oni także zniżki na produkty sezonowe, takie jak Bike, Walk i Aqua Sezonówki. A nadto 15 proc. rabatu w wybranych barach i restauracjach na stokach, w sklepach sportowych i wypożyczalniach sprzętu narciarskiego MOTION.

A komu wciąż mało nart, ten może z tym karnetem pojeździć na nadal otwartym dla narciarzy (najpewniej do połowy czerwca 2024) lodowcu Mölltaler.

Do końca maja Gopass SKI Sezonówkę 2024/25 można kupić online na stronie www.gopass.travel za taką samą cenę jak w minionym sezonie, czyli 529 euro (2 499 zł) dla osoby dorosłej. Potem karnet taki kosztować ma 699 euro.