Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

5.09.2019
czwartek

Nowości na najbliższą zimę: Ischgl

5 września 2019, czwartek,

Widać, że idzie zima, bo stacje narciarskie zaczęły tradycyjnie chwalić się inwestycjami i nowymi pomysłami na przyciągnięcie gości. Wieści na ten temat rozsyła choćby tyrolskie Ischgl, a w zasadzie Silvretta Arena.

To bowiem, przypomnijmy, nie tylko słynny – m.in. z rozrywkowego przez długie lata nastawienia – kurort, ale też przedni teren narciarski z masą (239 km) faktycznie urozmaiconych tras, wytyczonych na dodatek na całkiem sporej wysokości i obsługiwanych przez nader technicznie zaawansowane kolejki i instalacje dośnieżające.

Żeby było jeszcze ciekawiej, jeździ się po zboczach leżących w granicach Austrii i Szwajcarii – ośrodek szczyci się więc także transgranicznym charakterem (oraz, co dla niektórych istotne, strefą wolnocłową w Samnaun). Z racji dość wysokiego położenia większości tras sezon rusza tu – jak na miejsca niedysponujące obszarami lodowcowymi – stosunkowo wcześnie, a kończy się zwykle w maju. Tym razem rozpocznie 28 listopada, a potrwa do 3 maja 2020 r.

Co zaś się tyczy nowinek, to Silvretta Arena wzbogaci się o dwie. Pierwszą mają być sześcioosobowe krzesełka Velilleck F1. Prowadzić będą z poziomu 2 048 m n.p.m. na Pardatschgrat (czyli 2 620 m n.p.m.). Pokonanie niemal 2 km zajmie ledwie 6 minut. Prędkość 6 m/s powoduje, że wyciąg może szczycić się mianem najszybszych krzesełek całego obszaru – stąd też symbol F1 w nazwie (a przypomnijmy, że konkurencja jest wyśrubowana, bo Ischgl swoje kolejki rozbudowuje bądź modernizuje dużym kosztem rok w rok). I już tylko miłymi detalami będą podgrzewane, ergonomiczne oraz szersze niż zwykle (mierzące 52 cm) siedzenia.

Komfort zwiększyć powinna również bezszumowa (a w każdym razie najcichsza z możliwych) i bezwibracyjna praca nowej konstrukcji. A walor edukacyjny przyniosą… unikalne malunki na tyłach każdego z 79 krzeseł – przedstawiać będą występujące w okolicy rośliny.

Fot. Tirol Tourist Board Press Room

Velilleck F1 zastąpi dwuosobowe krzesełka, które działały w tym miejscu od 1978 r. i w ciągu owych 41 lat przewiozły około 14 mln narciarzy.

Nowość druga przewidziana jest w szwajcarskiej części Silvretta Arena. To Visnitz N2 – pierwszy w całej Szwajcarii ośmioosobowy wyciąg krzesełkowy typu D-line.

Fot. Tirol Tourist Board Press Room

On z kolei zastąpi liczące ćwierć wieku czteroosobowe ledwie krzesełka z Alp Trida na Visnitzkopf (2 633 m n.p.m.). Teraz podróż tą trasą potrwa niespełna 5 minut. I w tym przypadku komfort zapewniać ma niskoszumowa i niskowibracyjna konstrukcja maszynerii oraz podpór, a także podgrzewane i też szersze (52 cm) siedzenia. Tym razem tyły 67 krzesełek zdobić będą sceny poświęcone historii Samnaun.

PS 2 maja 2020 r. odbędzie się w Ischgl, a w zasadzie na hali Idalp położonej nad stacją na 2 320 m n.p.m. – odbędzie się „25 Year Top of the Mountain Closing Concert”, czyli plenerowy koncert zamykający sezon. Kto zagra, jest jeszcze tajemnicą. Zważywszy jednak, że dotąd zapraszane były tam często gwiazdy I ligi rocka, a na dodatek teraz impreza będzie mogła świętować zacny jubileusz, to zapewne i na klasę wykonawców nie będzie można narzekać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php