Na koniec sezonu – Dzień Narciarza

W ramach podsumowania niezgorszego sezonu zakopiańskie Muzeum Tatrzańskie zaprasza w najbliższą sobotę (27 kwietnia) na Dzień Narciarza, czyli spotkanie miłośników dyscypliny, jej historii i współczesnych bohaterów.

Zima 2018/19 powoli się kończy, tym bardziej więc warto w najbliższy weekend skorzystać z pięknego śniegu na Kasprowym czy wyprawić się na ostatnie w sezonie skitoury (jak już tu pisałem, od poniedziałku decyzją TPN szlaki dla narciarzy są zamknięte).

Będąc w Zakopanem po sobotnich nartach, należy też zajść do Muzeum Tatrzańskiego (Krupówki 10). O godzinie 16:45 zaprasza ono bowiem na Dzień Narciarza. To już piąta edycja cyklu spotkań poświęconych tej dyscyplinie sportu czy też po prostu formie aktywności i kontaktu z naturą.

Tym razem o początkach polskiego narciarstwa (a więc Karpackim Towarzystwie Narciarzy) opowie Jerzy Kapłon, autor monografii poświęconej KTN (godz. 17). Osobę Stanisława Barabasza – pioniera narciarstwa polskiego – w 125. rocznicę jego wycieczki narciarskiej z Janem Fischerem do Czarnego Stawu Gąsienicowego przypomni Wojciech Szatkowski. Specjalną atrakcją będzie miniwystawa sprzętu używanego przez Barabasza, a znajdującego się obecnie w zbiorach muzeum (godz. 18:10).

O godz. 19:30 będzie się można spotkać z Maryną Gąsienicą-Daniel, najlepszą dziś rodzimą alpejką (startującą w teamie Atomica), która zdradzi kulisy startów i podsumuje miniony sezon w Pucharze Świata FIS.

O 20:10 Wojciech Marusarz, reprezentant Polski w kombinacji klasycznej na Mistrzostwach Świata i igrzyskach olimpijskich, opowie o fenomenie skoków narciarskich i sezonie 2018/2019. Na koniec zaś Ząb Demo Team zaprezentuje dawny sprzęt narciarski.

A w niedzielę można będzie z jeszcze większą ochotą znowu ruszyć w góry.