Co nowego w Południowym Tyrolu (II)

Było już o nowych kolejkach i trasach Południowego Tyrolu. Teraz o niektórych wydarzeniach sezonu.

Po pierwsze, oczywiście zawody alpejskiego Pucharu Świata. Jak co roku w Val Gardena na słynnej trasie Saslong i w Alta Badia na równie zacnej Gran Risa ścigać się będą w gigancie mężczyźni (tym razem odpowiednio: super G i zjazd 14-15 na Saslong i gigant i slalom równoległy 16-17 grudnia na Gran Risa).

Najlepsze alpejki świata wystartują zaś 15 stycznia w gigancie na stoku Erta z Piz de Plaies w Kronplatz/Plan de Corones.Skoro o Kronplatz mowa: od tej zimy na samym wierzchołku (czyli 2 275 m n.p.m.) prócz poświęconego najwyższym szczytom ziemi Mountain Messner Museum będzie można zwiedzać drugą ekspozycję – fotografii górskiej LUMEN. Do obejrzenia są unikalne zdjęcia oraz wystawy tematyczne – zarówno historyczne, jak i współczesne, wzmocnione cyfrowymi innowacjami. W tym samym budynku zostanie otwarta nowa restauracja AlpiNN pod nadzorem Norberta Niederkoflera, sławnego szefa kuchni z Południowego Tyrolu, którego restauracja St. Hubertus została wyróżniona aż trzema gwiazdkami Michelin.

Moc imprez przygotowuje też Alpe di Siusi/Seiser Alm. Okazją są 80. urodziny stacji! Potrwają całą zimę, a goście i gospodarze świętować je mają zarówno na stokach, jak i w osadach płaskowyżu. Będą koncerty, wystawy, pokazy, degustacje itd.Amatorzy dobrej kuchni powinni zawitać 17 grudnia (zwłaszcza że można to połączyć z kibicowaniem alpejczykom w Pucharze Świata) do Alta Badia. Kurort zaprasza wtedy na „Altissimo” – brunch przygotowany przez trzech lokalnych szefów kuchni wyróżnionych gwiazdkami Michelin. Wydarzenie jest częścią corocznego przedsięwzięcia „A taste for skiing” (wartego osobnej noty).