Co nowego w Południowym Tyrolu (I)

Nowe wyciągi, poszerzone trasy, pakiety promocyjne, zawody światowej rangi, imprezy kulinarne – listę pomysłów na najbliższą zimę ma też ceniony za jakość usług Południowy Tyrol.

Pisałem już tu o inwestycjach w austriackiej części Tyrolu, teraz zaś pora na przedstawienie nowości, jakie dla gości przyszykował na nadchodzący sezon leżący po włoskiej stronie granicy Południowy Tyrol.

Zacznijmy od stoków i wyciągów w najsławniejszych jego kurortach. I tak w Alta Badia wyciąg Roby zastąpi nowe sześcioosobowe krzesełko firmy Leitner, dzięki któremu przepustowość wzrośnie do 2800 osób na godzinę. Podobna zmiana czeka Alpe di Siusi/Seiser Alm: w miejsce dwuosobowego ledwie krzesełka Mezdi kursować będzie krzesło sześcioosobowe. Kronplatz z kolei zmodernizował krzesło Arndt w Olang: wymieniono elektronikę i system kontroli, a także wstawiono nowe wygodne siedzenia. Zmiany widać też na trasach. W Tre Cime/Drei Zinnen wytyczono dwie niebieskie trasy z Croda Rossa – w efekcie ośrodek może szczycić się ponad 100 km przygotowanych zjazdów! W Val Gardena kilka tras zostało poszerzonych (m.in. łącznik między moim ulubionym obszarem Seceda i Col Raiser), rozbudowano ponadto infrastrukturę dośnieżającą.

Ale największe wrażenie robią inwestycje w mniejszych stacjach. W takim Gitschber Jochtal, jednym z pięciu kameralnych ośrodków Valle Isarco/Eisacktal, stanęła 10-osobowa gondola, która w 6 min będzie wywozić narciarzy na Gitschberg (czyli ponad 2200 m n.p.m.).W stacji wytyczono też liczącą 2 km i oznaczoną jako „czerwona” trasę 23A Wastl Huber. Na stokach działać ma również rodzinny park zabaw „Gimmy Fun Ride”.

Także w Monte Cavallo/Rosskopf w tejże Valle Isarco wysłużony, bo działający od 30 lat, trzyosobowy wyciąg krzesełkowy Panorama na szczyt Rosskopf zostanie zastąpiony tzw. telemixem: sześcioosobowych krzesełek i ośmioosobowych gondoli. W efekcie przepustowość wzrośnie do 2400 osób na godzinę. Inną nowością jest otwarcie pięciokilometrowego zjazdu ze szczytu niemal do samego deptaku miasteczka Vipiteno w dolinie.

Z kolei w Klausbergu, jednym z dwóch ośrodków doliny Valli di Tures e Aurina/Tauferer Ahrntal, nowoczesną gondolą Panorama został zastąpiony wyciąg pracujący niewiele krócej, bo 20 lat. Gondola docierać ma nieco wyżej niż on, zostaną więc otwarte dwie trasy łączące jej górną stację z głównymi zjazdami do doliny. Te zostaną ponadto poszerzone.

W położonym na północy doliny Val Venosta, tuż przy granicy z Austrią i Szwajcarią, Belpiano ruszą tej zimy aż dwie nowe gondole. Otwarte też będą dwie nowe trasy (w tym jedna czarna). Dzięki temu w skład stacji wchodzić będzie ponad 50 km zjazdów, goście będą też mogli przemieścić się na nartach do pobliskiego ośrodka Malga di San Valentino.

Ciąg dalszy – dotyczący południowotyrolskich wydarzeń sezonu 2018/29 – nastąpi.