Messner otwiera (kolejne) muzeum

Kto w najbliższym sezonie wybierze się na narty na Kronplatz/Plan de Corones, najbardziej rozwiniętą pod względem infrastruktury wyciągowej i naśnieżającej stację Południowego Tyrolu, będzie też mógł zwiedzić Górskie Muzeum Messnera, poświęcone tym razem najwyższym szczytom Ziemi.

image004

Kiedy wiosną miałem okazję jeździć na Kronplatz („Wielki łącznik, a nawet dwa”, 20 marca b.r.), mogłem obejrzeć jedynie bryłę MMM (Mountain Messner Museum) Corones. Zaprojektowała ją słynna w architektonicznej branży Zaha Hadid.

Futurystyczną konstrukcję nazwano „muzeum w chmurach”: powstała na samym wierzchołku Kronplatz (czyli 2 275m n.p.m.), lecz sporą jej część ukryto w zboczu góry. Wejście do MMM Corones przypomina majestatycznie ociosaną bryłę lodu. Elementem muzeum jest też zawieszony nad przepaścią taras z imponującym widokiem na Dolomity.
MMMCorones_C_KRONPLATZ-ZAHAHADID01-Exterior-A-004-panoramaview_lr

 

Ponadto wedle założeń projektantki w gmachu ściany nie łączą się nigdy… pod kątem prostym.

20150723_MMM_Corones_Opening_3__©www.wisthaler_lr

Budowa trwała 2 lata (nieco się przedłużyła, bo inwestycja miała zostać otwarta już przed minioną zimą).

Przypomnijmy: Reinhold Messner urodził się (w 1944 r.) w południowotyrolskim miasteczku Bressanone/Brixen. Jako pierwszy człowiek zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata i tzw. Koronę Himalajów. Jest założycielem fundacji Messner Mountain Foundation, która ma propagować górskie pasje. Służyć temu ma także przedsięwzięcie nazwane Messner Mountain Museum. Składa się nań sześć poświęconych górom ekspozycji. Wszystkie znajdują się w Dolomitach (z czego pięć w Południowym Tyrolu).

Każde z muzeów poświęcone jest innemu wątkowi. I tak, motywem przewodnim MMM Firmian w zamku Sigmundskron koło Bolzano jest „spotkanie człowieka z górami” zarówno w wymiarze sportowym (wspinaczka), jak duchowym (m.in. elementy religijne pochodzące z terenów górskich) czy artystycznym (góry w sztuce).

Siedzibą MMM Juval jest także zamek – tym razem będąca własnością samego Messnera średniowieczna warownia w dolinie Val Venosta. Tam tematem wiodącym jest „magia gór” pokazana m.in. poprzez kolekcje obrazów „świętych szczytów” całego świata, szamańskich masek oraz mistycznych ornamentów z Tybetu.

Siedzibą MMM RIPA jest z kolei zamek w Brunico/Bruneck. Pokazuje ono kulturę ludzi żyjących w górach Azji, Afryki, Południowej Ameryki i Europy.

MMM Dolomites jest usytuowane w forcie zbudowanym podczas I Wojny Światowej na Monte Rite (2181 m n.p.m.). Tamtejsza wystawa przedstawiają historię alpinizmu, a także dziejów odkrywania Dolomitów.

Z kolei MMM Ortles jako jedyne z całej szóstki mieści się na dnie doliny: w wiosce Solda, leżącej u stóp masywu Ortles/Ortler (3905 m n.p.m.). Tę wystawę kilka zim temu obejrzałem i tu szczegółowo opisałem („Solda cd., czyli Messner, Thoeni oraz jaki”, 10 grudnia 2009 r.).

Mountain Messner Museum Corones ma być ostatnim z zaplanowanych przez fundatora. Ale przecież ludzie gór znani są z fantazji .

20150723_MMM_Corones_Opening_9__©www.wisthaler_lr