PKL chwali się Poziomem 1959

Polskie Koleje Linowe przekonują, że restauracja na Kasprowym Wierchu należy do pierwszej piątki najpiękniej położonych lokali na świecie.

W rozsyłanym do mediów materiale promocyjnym czytamy:

„Jak łatwo się domyślić, restauracja Poziom 1959 jest położona na wysokości 1959 m n.p.m., co czyni ją najwyżej zlokalizowaną restauracją w Polsce. Mieści się w modernistycznym budynku górnej stacji kolei PKL na Kasprowym Wierchu, wybudowanym w 1936 r. Dwupoziomowa restauracja, do której można się dostać wysokogórską koleją linową, oferuje niepowtarzalny widok na Tatry Zachodnie i Dolinę Gąsienicową. Lokal przyciąga uwagę także aranżacją wnętrz. Znajdziemy tam motywy rolek kolei linowej czy lin nośnych. W środku znajduje się także kominek na wzór wagonu, zaś charakterystyczne lampy i ławki przywodzą na myśl poczekalnię dworcową. W budynku górnej stacji kolei PKL turyści znajdą także sklep z unikalnymi kolekcjami ubrań i gadżetów sygnowanych logo ośrodka Kasprowy Wierch”.

Poziom 1959 (fot. Dariusz Robak/PKL)

PKL zestawia swoją restaurację m.in. ze słynną Piz Gloria na Schilthorn (2970 m n.p.m.) w szwajcarskiej stacji zimowej Mürren (vis a vis Wengen). Piz Gloria stała się słynna po tym, jak użyto jej jako planu jednego z filmów o przygodach Jamesa Bonda „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”. Główną jednak jej atrakcją jest widok (i to z samej sali restauracyjnej umieszczonej na obrotowej platformie) na ponad dwieście alpejskich szczytów – w tym majestatyczne Eiger, Mönch i Jungfrau. Więcej o Piz Gloria pisałem tu przed rokiem. Swego czasu opowiadałem też historię narciarskiego rozwoju Mürren i Wengen.

Wedle rankingu PKL w pierwszej piątce najpiękniej położonych restauracji na świecie są też Stratosfare Restaurant & Bar w nowozelandzkim Queenstown (z widokiem na pasmo Alp Południowych) oraz Ithaa Undersea Restaurant na Malediwach („pierwszy i jedyny lokal na świecie usytuowany prawie pięć metrów pod wodą”) oraz Grotta Palazzese we włoskim miasteczku Polignano.

Aonns PKL nie wspomina słowem o poziomie kuchni Poziomu 1959. Z moich dawnych tam wizyt pamiętam, że wtedy dobrze nie było. Jak jest teraz? Trzeba sprawdzić.