Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

31.10.2018
środa

PKL chwali się Poziomem 1959

31 października 2018, środa,

Polskie Koleje Linowe przekonują, że restauracja na Kasprowym Wierchu należy do pierwszej piątki najpiękniej położonych lokali na świecie.

W rozsyłanym do mediów materiale promocyjnym czytamy:

„Jak łatwo się domyślić, restauracja Poziom 1959 jest położona na wysokości 1959 m n.p.m., co czyni ją najwyżej zlokalizowaną restauracją w Polsce. Mieści się w modernistycznym budynku górnej stacji kolei PKL na Kasprowym Wierchu, wybudowanym w 1936 r. Dwupoziomowa restauracja, do której można się dostać wysokogórską koleją linową, oferuje niepowtarzalny widok na Tatry Zachodnie i Dolinę Gąsienicową. Lokal przyciąga uwagę także aranżacją wnętrz. Znajdziemy tam motywy rolek kolei linowej czy lin nośnych. W środku znajduje się także kominek na wzór wagonu, zaś charakterystyczne lampy i ławki przywodzą na myśl poczekalnię dworcową. W budynku górnej stacji kolei PKL turyści znajdą także sklep z unikalnymi kolekcjami ubrań i gadżetów sygnowanych logo ośrodka Kasprowy Wierch”.

Poziom 1959 (fot. Dariusz Robak/PKL)

PKL zestawia swoją restaurację m.in. ze słynną Piz Gloria na Schilthorn (2970 m n.p.m.) w szwajcarskiej stacji zimowej Mürren (vis a vis Wengen). Piz Gloria stała się słynna po tym, jak użyto jej jako planu jednego z filmów o przygodach Jamesa Bonda „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”. Główną jednak jej atrakcją jest widok (i to z samej sali restauracyjnej umieszczonej na obrotowej platformie) na ponad dwieście alpejskich szczytów – w tym majestatyczne Eiger, Mönch i Jungfrau. Więcej o Piz Gloria pisałem tu przed rokiem. Swego czasu opowiadałem też historię narciarskiego rozwoju Mürren i Wengen.

Wedle rankingu PKL w pierwszej piątce najpiękniej położonych restauracji na świecie są też Stratosfare Restaurant & Bar w nowozelandzkim Queenstown (z widokiem na pasmo Alp Południowych) oraz Ithaa Undersea Restaurant na Malediwach („pierwszy i jedyny lokal na świecie usytuowany prawie pięć metrów pod wodą”) oraz Grotta Palazzese we włoskim miasteczku Polignano.

Aonns PKL nie wspomina słowem o poziomie kuchni Poziomu 1959. Z moich dawnych tam wizyt pamiętam, że wtedy dobrze nie było. Jak jest teraz? Trzeba sprawdzić.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php