Pożegnanie ze Swiss Transfer Ticket

Od 1 stycznia 2019 r. ze sprzedaży zostanie wycofany jeden z najpopularniejszych – bo i nadzwyczaj wygodnych, i korzystnych cenowo – biletów pozwalających na podróże po Szwajcarii. Także do stacji narciarskich. Jest jednak sposób, by tej zimy jeszcze z niego skorzystać!

Chodzi o tzw. Swiss Transfer Ticket. Pozwalał on na dwa przejazdy: od granicy/lotniska do miejsca docelowego i z powrotem zarówno mitycznie punktualnymi i idealnie skomunikowanymi tamtejszymi pociągami, jak i autobusami i niektórymi z kolejek linowych, dowożących gości do stacji narciarskich. Z samego lotniska na kwaterę w górach (i z powrotem) można się było dostać za 154 franki (formalnie drugą klasą, lecz nader wygodną).

Co ważne, datę podróży można było wybierać samemu, bo wpisywało się ją do biletu tuż przed wejściem do pociągu. Podróż nie mogła trwać dłużej niż dzień i musiała przebiegać bezpośrednią trasą do miejscowości docelowej. Na dodatek dzieci w wieku 6-15 lat w towarzystwie co najmniej jednego z rodziców podróżowały bezpłatnie (a podróżujące samotnie lub w towarzystwie innych osób miały 50 proc. zniżki).

Sam wielekroć ze Swiss Transfer Ticket korzystałem. Teraz prowadzący sprzedaż takich biletów Swiss Travel System wycofuje je z oferty.

Swiss Transfer Ticket można jednak kupić jeszcze do końca roku (m.in. przez stronę internetową swisstravelsystem.pl – bilety zakupione w ten sposób u polskiego agenta są wysyłane klientom bilety jeszcze w tradycyjnej, papierowej postaci). A że jest on ważny sześć miesięcy od daty wystawienia, tej zimy da się z niego rzutem na taśmę skorzystać.

Czy w miejsce Swiss Transfer Ticket pojawi się inna atrakcyjna oferta? Na razie na stronie www.sbb.ch można się czasem natknąć na korzystne ceny na wybrane połączenia (np. do Zermatt). Można też sprawdzać oferty na tzw. Day Pass (https://www.sbb.ch/en/travelcards-and-tickets/tickets-for-switzerland/1-day-travelpass/1-day-travelpass-for-the-half-fare-travelcard.html). Zakupu dokonuje się wtedy za pośrednictwem www.sbb.ch, płacąc kartą kredytową.