Missisipi w St. Anton

Niedługo na stokach tyrolskiego St. Anton, zaliczanego do pierwszej dziesiątki stacji narciarskich świata, zagoszczą… jazz, blues i cajun. I to te źródłowe, bo z samego południa Stanów.

Wszystko za sprawą festiwalu New Orleans meets Snow. Organizowany jest on w St. Anton am Arlberg już czwartą zimę z rzędu. Tym razem potrwa od 7 do 9 kwietnia. I jak na nowoorleańską tradycję przystało, przyniesie tamtejszą specyficzną i unikalną mieszankę stylów: prócz jazzu właśnie czy bluesa pojawią się pewnie dźwięki miejscowego cajun, ale też soul, funk czy po prostu rhythm & blues.stantonA rozbrzmiewać mają niemal okrągłą dobę. Otóż koncerty rozpoczynać się będą już o godz. 11 na scenie przy górnej stacji gondoli Galzig, czyli na 2085 m n.p.m. Na popołudnia i wieczory muzycy przeniosą się do klubów, hoteli i barów w samym miasteczku (o jego historii i klimacie, jakże ważnym dla historii narciarstwa i sportów zimowych w Alpach, sporo tu niedawno pisałem.

Podobnie jak o walorach narciarskich właśnie.

Zgodnie z nowoorleańskimi zwyczajami szczególną atrakcją powinna być parada dixielendowego STB Dixie Train Marching Band na głównym deptaku, czyli na Dorfstrasse.

Najważniejszym zaś wydarzeniem ma być koncert w ARLBERG-well.com WM-Hall (tuż przy mecie tyrasy Pucharu Świata), którego gwiazdą będzie Vasti Jackson, urodzony nad Missisipi gitarzysta i wokalista, znany ze współpracy z m.in. B.B.Kingie, Koko Taylor, Cassandrą Wilson i Bobby Rushem. W grudniu ubiegłego roku jego solowa płyta „The Soul Of Jimmy Rodgers” została nominowana do nagrody Grammy w kategorii bluesa tradycyjnego.