Wielkie obchody Szwajcarów (III)

Oto kolejna porcja ciekawych wydarzeń z obchodzonej właśnie w Szwajcarii 150-letniej historii turystyki i sportów zimowych w tym kraju (Poprzednie: Wielkie święto Szwajcarów i Wielkie obchody Szwajcarów II, 15 i 22 września b.r.).f6676d058a

W 1906 roku w St. Moritz odbywają się pierwsze zawody w skijöringu – ścigają się narciarze ciągnieni przez konie. Rok później ich areną stanie się zamarznięte jezioro pod miastem. W 1911 roku na stokach Crans-Montana Brytyjczyk Arnold Lunn inicjuje pierwszy oficjalny bieg zjazdowy w Alpach – Roberts-of-Kandahar-Challenge-Cup.

W 1912 roku w St. Moritz i Mürren uruchamiane specjalnie z myślą o turystach zimowych uruchamiane zostają kolejki górskie.

Naturalnie podczas I wojny światowej ludzie, zwłaszcza w Europie, nie mają w głowie sportów zimowych. Ale kiedy tylko nastaje pokój, już od początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, znowu wracają one do łask. W 1921 roku na stokach Lauberhorn w Wengen wytyczona zostaje trasa biegu zjazdowego, która z czasem (od 1930 roku) stanie się legendą jako jedna z najtrudniejszych w tej dyscyplinie.

Rok później w Mürren narciarze startują w pierwszym oficjalnym slalomie z rozstawionymi bramkami, a w 1924 roku powstaje Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS, zaś w Chamonix odbywają się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Gospodarzem kolejnych, w 1928 roku, jest St. Moritz (konkurentami były Davos i Engelberg). Wtedy też rozpoczyna się zimowa kariera Zermatt: ogłoszony zostaje tam pierwszy oficjalny sezon zimowy, a gości dowozi kolejka z Visp.

W 1929 roku w St.Moritz i Zermatt zaczynają działać pierwsze szkółki narciarskie.

W 1931 roku w Mürren odbywają się pierwsze Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim – do wybuchu II wojny światowej Szwajcaria będzie ich areną jeszcze trzykrotnie (w 1934 roku odbędą się w St.Moritz, w 1935 – ponownie w Mürren, a w 1938 roku – w Engelbergu).

Rok 1934 to uruchomienie w Davos pierwszego na świecie wyciągu orczykowego: dziś w mieście działa poświęcone mu (oraz historii narciarstwa) muzeum („Muzeum pierwszego orczyka”, 21 października 2013 r.).

98900f32cdPierwszy wyciąg orczykowy na świecie, Davos 1934 r.

II wojna światowa znowu nieco hamuje dynamikę rozwoju sportów zimowych. Szwajcaria jednak, dzięki statusowi neutralności, nie zaznaje zniszczeń, ba – choć gości z kontynentu jest dużo mniej niż dotąd, to miejscowi (ale czasem także Niemcy i internowani żołnierze alianccy) wciąż korzystają ze śniegu tamtejszych gór.

C.d.n.