Jeszcze więcej policji na stokach

W minionym sezonie zimowym stoki w polskich stacjach narciarskich patrolowało 210 policjantów. W najbliższych latach ma być ich jeszcze więcej. A służyć temu powinna m.in. kolejna już umowa o szkoleniach funkcjonariuszy z umiejętności jazdy na nartach, zawarta właśnie w Krakowie przez Komendę Główną, Stowarzyszenie Trenerów i Instruktorów Narciarstwa PZN.

W Małopolsce trasy narciarskie policja patroluje od 2005 roku. Tylko w ubiegłym sezonie funkcjonariusze odbyli na stokach prawie 700 ośmiogodzinnych lotnych dyżurów. Ujawnili prawie 40 wykroczeń – przede wszystkim polegających na niedopilnowaniu obowiązku używania kasków przez dzieci poniżej 16. roku życia. Nałożyli też kilka mandatów za jazdę w stanie nietrzeźwości. 1772 narciarzy naruszających zasady bezpieczeństwa zostało pouczonych o regulacjach wynikających z tzw. dekalogu FIS, a 174 – wylegitymowanych. Policjanci pomagali również w 27 akcjach prowadzonych przez ratowników GOPR i TOPR.

W województwie małopolskim własne patrole narciarskie posiadają obecnie jednostki w Zakopanem, Nowym Targu, Tarnowie i Nowym Sączu, wsparcie stanowią także policjanci z Komendy Wojewódzkiej. Służba patrolowa pełniona jest m.in. na Jaworzynie Krynickie, w stacji „Dwie Doliny”, na Kasprowym Wierchu, Polanie Szymoszkowej, w Białce Tatrzańskiej, na Harendzie, w Bukowinie Tatrzańskiej, ośrodku Limanowa-Ski, na Śnieżnicy, w Lubomierzu, w Czorsztyn-Ski Kluszkowce i na Palenicy w Szczawnicy.

Uzasadniając podpisanie umowy, komendant główny gen. Marek Działoszyński przekonywał, że już sama obecność umundurowanych policjantów, którzy reagują na groźne sytuacje, podnosi poziom bezpieczeństwa na trasach.

Szkolenia obejmują m.in. technikę jazdy na nartach, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym na stokach narciarskich oraz ocenę niebezpiecznych zachowań osób korzystających z tej formy rekreacji. Funkcjonariusze nabywają zatem umiejętności, które mogą stać się również podstawą do zdobycia uprawnień instruktora narciarskiego.

W skali kraju przeszkolonych zostało dotąd 82 policjantów, z których 50 otrzymało uprawnienia instruktorskie. Znamienne jest i to, że choć zdarzało się, iż podczas interwencji narciarze próbowali uciekać patrolom, to ponoć nigdy się to nie udało.

Podpisana obecnie umowa ma obowiązywać przez cztery lata.