Austria: narty jak szybko się da

Austria tak jak większość krajów europejskich odnotowuje wzrost zakażeń koronawirusem. W związku z obecną sytuacją rząd zareagował zdecydowanymi środkami bezpieczeństwa, ogłaszając tymczasowy lockdown dla całego kraju, który zacznie obowiązywać 22 listopada.

Władze zapowiadają, że ponownie ocenią sytuację po dziesięciu dniach, a lockdown ma się zakończyć najpóźniej 13 grudnia. Co ważne, obostrzenia dotyczą osób zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Z tego względu podróże turystyczne – w tym naturalnie wyjazdy na narty – obecnie nie są możliwe.

Jak pisze w specjalnym komunikacie Narodowe Biuro Promocji: „Austria jako odpowiedzialny kraj przygotowała się do turystyki zimowej w najlepszy możliwy sposób, stosując takie środki zapobiegawcze jak zasada 2-G [czyli geimpfte und genesene – „zaszczepieni i wyleczeni”, o którego zasadach tu niedawno pisałem]”. Niemniej ze względu na wzrost zakażeń konieczne jest wprowadzenie lockdownu jako środka tymczasowego. Austria rozpocznie sezon zimowy tak szybko, jak tylko pozwoli na to ogólna sytuacja.

Lisa Weddig, dyrektor generalne Österreich Werbung, komentuje:

„Z punktu widzenia turystyki lockdown bardzo nam szkodzi. Niemniej jest to konieczne ze względu na wzrastającą liczbę zakażeń. Zainteresowanie urlopem zimowym w Austrii utrzymuje się na wysokim poziomie. Jesteśmy przekonani, że sezon będzie możliwy przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, jak tylko sytuacja ulegnie poprawie. Gospodarze Austrii już latem prowadzili bezpieczną i odpowiedzialną turystykę i będą postępować w taki sam sposób podczas zimy”.