Zima w Austrii wedle 2-G, czyli geimpfte und genesene – „zaszczepieni i wyleczeni”

Narodowe Biuro Promocji w Austrii informuje o obowiązujących od poniedziałku 8 listopada nowych środkach bezpieczeństwa antypandemicznego. Dotyczą także narciarzy, bo przecież rozpoczął się już sezon – na razie na lodowcach, a wkrótce, być może, w pozostałych stacjach.

System oparto na zasadzie „2-G – dowód szczepienia lub przebycia infekcji”. Austria deklaruje bowiem, że traktuje sezon „w niezwykle odpowiedzialny sposób”, branża turystyczna jest do niego „bardzo dobrze przygotowana”, a wszelkie plany są możliwe dzięki wprowadzeniu „surowych i jasnych zasad” bezpieczeństwa. Austriacki rząd federalny kilka tygodni temu wdrożył plan stopniowego zaostrzania środków ochrony. Teraz realizacja została – w związku z rosnąca liczbą stwierdzonych przypadków covid-19 – przyspieszona.

I tak od poniedziałku 8 listopada weszły w życie przepisy nakazujące okazywanie dowodu szczepienia przeciwko covid-19 lub przebycia infekcji (to takie certyfikaty nazwano 2-G w restauracjach, hotelach, gastronomii nocnej, obiektach kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych oraz w kolejkach linowych, na jarmarkach, imprezach z udziałem powyżej 25 osób oraz „podczas korzystania z usług wymagających bliskiego kontaktu, np. u fryzjera). Oznacza to, że wszelkiego rodzaju testy na koronawirusa (zarówno PCR, jak i antygenowe) nie będą już wystarczać do przebywania w wymienionych miejscach.

Równocześnie w przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów zasady 2-G obowiązuje czterotygodniowy okres przejściowy – w tym więc czasie pierwsza dawka szczepionki w połączeniu z testem PCR będzie jeszcze służyć za dowód wstępu (w okresie przejściowym nie ma więc potrzeby pełnej immunizacji).

Od 6 grudnia skrócona będzie ważność certyfikatów szczepień – o ile dotąd ważne były 12 miesięcy od momentu przyjęcia pełnego szczepienia, o tyle teraz działać będą dziewięć miesięcy. Następnie konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki (zwykle trzeciej) dla utrzymania ważności certyfikatu.

Co też dla niektórych ważne: jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson będzie uznawana tylko do 3 stycznia 2022 r., po czym konieczna będzie szczepionka przypominająca.

Z obowiązku przedstawienia jakichkolwiek certyfikatów są zwolnione dzieci do 12. roku życia.

W sklepach i innych przestrzeniach zamkniętych (np. muzeach) trzeba nadto zasłaniać usta i nos maseczką FFP-2 (popularna w Polsce tzw. maseczka chirurgiczna bądź osłony z materiału są niewystarczające).

Austria zapowiada konsekwentne przestrzeganie tych obostrzeń – jako niezbędnych do ograniczenia liczby infekcji. „Dzięki nim turystyka zimowa w Austrii będzie możliwa”, a chronieni będą zarówno goście, jak i pracownicy branży turystycznej.

Jak podkreśla Lisa Weddig, dyrektor zarządzająca Österreich Werbung, „osoby zaszczepione w przyszłości nie odczują prawie żadnych ograniczeń. Oczywiście dotyczy to również zimowych gości z zagranicy”. Zwraca przy tym uwagę, że wedle sondażu przeprowadzonego we wrześniu przez Österreich Werbung „wskaźnik wyszczepienia wśród osób planujących urlop w Austrii wynosi ok. lub ponad 80 proc.” (dane ankietowe pochodziły z Austrii, Niemiec, Holandii, Polski, Czech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii).

Dodatkowe informacje o aktualnych środkach bezpieczeństwa dotyczących covid-19 można znaleźć (w wersji polskiej) na specjalnej stronie internetowej AustriaInfo.