Południowy Tyrol – narty tak, ale bezpiecznie

Już dziś można jeździć w Sulden i Maso Corto. W ostatni weekend listopada ruszą kolejne południowotyrolskie stacje. A na początku grudnia czynne mają być wszystkie ośrodki narciarskie regionu. Wszędzie zachowane być mają rygory antypandemiczne – będzie zatem bezpiecznie.

Przypomnijmy: na narciarzy we włoskim regionie Południowego Tyrolu czeka 26 stacji, a więc łącznie 1160 km przygotowanych tras zjazdowych (po części w niepowtarzalnej scenerii Dolomitów), 60 km wytyczonych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km słonecznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Już teraz działają najwyżej położone Maso Corto w dolinie Schnalstal / Val Senales oraz Sulden/Solda w regionie Ortler Skiarena. W sobotę 27 listopada otwarte zostaną wyciągi w głównych ośrodkach regionu: 3 Zinnen Dolomity, Kronplatz, Obereggen i Carezza. Pozostałe stacje, w tym słynne Alta Badia i Val Gardena, ruszą w pierwszy weekend grudnia.

Południowy Tyrol: Val Gardena

Wszędzie ze względu na epidemię covid-19 i w trosce o bezpieczeństwo gości i gospodarzy obowiązywać ma system obostrzeń, wprowadzonych zresztą w całej prowincji. Lokalne władze podkreślają przy tym, że rygory są uzupełnieniem podstawowych zaleceń, czyli regularnego mycia i dezynfekcji rąk, zachowania dystansu, noszenia maski zakrywającej usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach lub w sytuacji, gdy na zewnątrz nie ma możliwości utrzymania metrowego co najmniej dystansu.

A zatem chcący jeździć na nartach w Południowym Tyrolu muszą przestrzegać następujących reguł:

  • z usług i obiektów publicznych (m.in. lokali gastronomicznych, stref wellness/basenów w hotelach, muzeów, transportu publicznego) będą mogły korzystać wyłącznie osoby legitymujące się z certyfikatem Covid UE, czyli tzw. green passem (osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub z negatywnym testem). Zasada nie obowiązuje dzieci poniżej 12. r.ż.
  • obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych lub FFP2
  • rekomendowany jest zakup skipassów online, aby uniknąć tłumów przy kasach
  • obsługa ośrodków zadba o utrzymywanie zalecanej odległości 1 metra między użytkownikami, zapewnienie dozowników ze środkami dezynfekującymi w łazienkach i pomieszczeniach wspólnych, codzienną dezynfekcję miejsc kontaktu i wszystkich pomieszczeń publicznych w pomieszczeniach wspólnych i zamkniętych, takich choćby jak stacje kolejek linowych
  • także korzystanie z wyciągów narciarskich będzie możliwe z wyłącznie z tzw. green passem (nie obowiązuje dzieci poniżej 12. roku życia)
  • w gondolach i kolejkach linowych przepustowość zostanie zmniejszona do 80 proc., okna powinny być cały czas otwarte, a pasażerowie mają mieć założone na usta i nos maseczki chirurgiczne lub FFP2
  • obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych lub FFP2 dotyczy również przejazdów wyciągami krzesełkowymi (i na nich przepustowość może być zmniejszona)
  •  wszędzie obowiązywać ma zakaz wstępu dla osób z symptomami covid-19 i gorączką.

Idea jest prosta: na narty do Południowego Tyrolu bez przeszkód mogą przyjechać ci, którzy są rozsądni i odpowiedzialni. Tyczy ona zresztą całych Alp.