Detale z Austrii

Oto zestaw pewnych, oficjalnych (źródłem jest Tirol Werbung) rygorów antyepidemicznych ogłoszonych przez rząd Austrii na najbliższe tygodnie – a więc początek zimy i okres świąteczny. Co potem – to zależy od poziomu zakażeń…

Dość powiedzieć, że choć stacje zostaną uruchomione 24 grudnia, to w praktyce – z racji zamknięcia hoteli i możliwych ograniczeń w poruszaniu się – będą dostępne tylko dla miejscowych.

©Tirol Werbung

A oto detale.

Hotele i baza noclegowa

Pozostaje zamknięta. Wyjątkiem są podróże służbowe, których nie da się odwołać. Od 7 stycznia, zależnie od rozwoju sytuacji i statystyk, hotele i baza noclegowa prawdopodobnie zostanie ponownie uruchomiona.

Kolejki górskie i wyciągi

Koleje linowe, wyciągi krzesełkowe i orczykowe do 23 grudnia pozostają zamknięte dla sportowców amatorów. Otwarcie nastąpi 24 grudnia. Miejsca w wagonikach kolejek gondolowych i kabinowych zostaną zredukowane do 50 proc. Podczas oczekiwania i przejazdu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Przekraczanie granic

Dla krajów wysokiego ryzyka zostaną wprowadzone ograniczenia wjazdu, które obowiązywać będą od 19 grudnia do 10 stycznia 2021 r.

Obywatele krajów o średniej liczbie przypadków zachorowań z ostatnich 14 dni przypadającej na 100 tys. mieszkańców, wynoszącej powyżej 100, będą musieli odbyć dziesięciodniową kwarantannę. Po pięciu dniach będzie możliwe wykonanie testu PCR, który w razie negatywnego wyniku zwolni z kwarantanny. Zwolnieni są również przyjeżdżający w celach służbowych oraz przejeżdżający przez Austrię tranzytem. Test PCR jest odpłatny.

Gastronomia i restauracje (również te w ośrodkach narciarskich)

Zakłady gastronomiczne i restauracje pozostają zamknięte do 7 stycznia 2021 r. Odbiór własny możliwy w godz. 6-19. Sprzedaż alkoholu na wynos jest zakazana. Dostawy do domu mogą funkcjonować bez ograniczeń czasowych. Po 7 stycznia, zależnie od rozwoju sytuacji i statystyk, gastronomia może zostać ponownie uruchomiona.

Sport

Wszystkie sporty kontaktowe i drużynowe (piłka nożna itp.) pozostają zakazane, halowe ośrodki sportowe również zostają zamknięte. Od 24 grudnia zostaną natomiast uruchomione ośrodki sportowe działające na otwartym terenie. Tym samym, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, będzie można uprawiać sporty indywidualne, takie jak narciarstwo biegowe, zjazdowe, łyżwiarstwo itp.

Wydarzenia i imprezy

Wszystkie wydarzenia pozostają odwołane (również wesela, imprezy urodzinowe, jarmarki przedświąteczne itp.). Informacje na temat poluzowania przepisów związanych z wydarzeniami kulturalnymi zostaną ogłoszone w ciągu 10-14 dni.

Handel i usługi

Handel i usługi zostaną otwarte 7 grudnia. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz limit jednej osoby na 10 m kw. 

Przebywanie w miejscach publicznych

W miejscach publicznych wszyscy prócz domowników zamieszkujących jedno gospodarstwo domowe mają obowiązek zachować metrowy dystans.

W przypadku spotkań odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznej obowiązuje dodatkowo nakaz zakrywania ust i nosa.

Ograniczenia w poruszaniu się

Aktualne ograniczenia związane z wychodzeniem z domu obowiązują do 17 grudnia. Ograniczenie wychodzenia z domu w godzinach 20-6 pozostaje w mocy. Wieczorem i w nocy z domu wychodzić można tylko:

• w przypadku zagrożenia zdrowia życia lub zagrożenia związanego z utratą mienia
• w celu udzielania pomocy osobom jej wymagającym, w tym z powodów rodzinnych
• by zaspokoić podstawowe potrzeby bytowe
• do pracy lub w celach edukacyjnych
• gdy wymaga tego nasz stan psychiczny i fizyczny.

Dystans społeczny w dalszym ciągu powinien być zachowywany. Kontakty międzyludzkie powinny zostać ograniczone do minimum.

W ciągu dnia można raz spotkać się z domownikami z innego gospodarstwa domowego (maksymalnie sześciu dorosłych i sześcioro dzieci). W okresie świąteczno-noworocznym spotkania powinny zostać ograniczone do maksimum dziesięciu osób.