Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

19.08.2020
środa

Sezon ruszy wcześniej!

19 sierpnia 2020, środa,

Alpejski Puchar Świata – a w ślad za nim być może sezon dla amatorów – ruszyć ma tej zimy wcześniej, niż każe oficjalna tradycja! Przyczyną jest oczywiście koronawirus.

Decyzję taką podjęła na wniosek Austrii Światowa Federacja Narciarska. To w tyrolskim Sölden najlepsi alpejczycy od lat tradycyjnie już rozpoczynają zmagania w cyklu Pucharu Świata. Do tej pory inauguracyjne zawody AUDI FIS World Cup rozgrywane były na lodowcu Rettenbach w ostatni weekend października. Teraz Komitet Organizacyjny z Sölden przekonuje, że jeśli odbędą się tydzień wcześniej, to łatwiej będzie stworzyć bezpieczniejsze warunki dla ekip i kibiców w sytuacji pandemii Covid-19. 

fot. Ötztal Tourismus

Organizatorzy tłumaczą, że będą wówczas mogli cały obszar Rettenbach Gletscher wykorzystać wyłącznie na potrzeby imprezy – a zwłaszcza „oddzielić uczestników, działaczy i pracowników obsługi zawodów od turystów”. Przypomnijmy, że start trasy pucharowej na Rettenbach ulokowany jest na wysokości 3040 m n.p.m., meta zaś na poziomie 2670 m n.p.m.

fot. Ötztal Tourismus

Wcześniejszy termin zawodów ma również uprościć „zakwaterowanie drużyn według potrzeb i wytycznych epidemiologicznych”. Aby dodatkowo podnieść bezpieczeństwo, zawody mają być przeprowadzone „bez dużej liczby widzów”.

Do wniosku przychylił się zarząd miejscowych kolei linowych, czyli Bergbahnen Sölden, oraz instytucja zarządzająca ruchem turystycznym w dolinie, czyli Ötztal Tourismus.

Równocześnie znamienne jest, że ważną rolę w decyzji FIS o zmianie terminu odegrała zgoda… posiadaczy praw do transmisji medialnych zawodów (zwłaszcza telewizji ORF).

W efekcie zawody inauguracyjne Pucharu Świata FIS w narciarstwie alpejskim 2020/2021 odbędą się na lodowcu Rettenbach w Sölden 17 i 18 października, a więc tydzień przed planowanym terminem. W sobotę o godz. 10 wystartować ma gigant kobiet, a w niedzielę (również o 10) do walki przystąpią mężczyźni.

fot. Ötztal Tourismus

Szczegóły dotyczące imprezy – a zwłaszcza udziału w niej kibiców – wraz z regulacjami mającymi zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się Covid-19 zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach. O ile oczywiście w tych czasach można cokolwiek planować…

fot. Ötztal Tourismus

Sama stacja w każdym razie sugeruje, by już od 17 października terminy rezerwowali także narciarze amatorzy. „W Sölden sezon zaczyna się, gdy tylko gwiazdy Pucharu Świata spotkają się na Rettenbach!” – przekonują spece od promocji ośrodka.

fot. Ötztal Tourismus
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php