Wiosenne narty na pięciu lodowcach

A już się po opadach w styczniu i lutym wydawało, że tegoroczna zima pobije nawet minioną. Tymczasem spore i przedłużające się ocieplenie sprawiło, że śniegu gwałtownie ubyło. Nadzieją na dobre wiosenne narty pozostają lodowce. Choćby popularna także w Polsce (choćby z racji odległości) tyrolska „piątka”.

Oto sporządzone przez Austria.info „5 wskazówek, jak spędzić dzień na nartach w pełnym słońcu”, czyli zestaw atrakcji proponowanych na tamtejszych lodowcach właśnie:

„Wskazówka nr 1: Lodowiec Kaunertal – impreza Spring Classics, a w snowparku najdłuższa Half Mile Jib Line 

Kaunertal oferował snowboardzistom najlepsze warunki już ponad 30 lat temu – jako jeden z pierwszych lodowcowych ośrodków narciarskich w Austrii. Z tego właśnie okresu pochodzą też imprezy takie jak Spring Classics, które dziś cieszą się kultowym statusem.

Z pierwszych ramp typu halfpipe rozwinął się cały snowpark Kaunertal, który wiosną 2019 r. zostanie zaprezentowany w zupełnie nowej odsłonie: z nowymi trasami i najdłuższą Half Mile Jib Line w Alpach. A to wszystko wspaniale wkomponowane w otaczającą naturę. W tym roku legendarne wydarzenie Spring Classics z licznymi imprezami i wyjątkowymi niespodziankami odbędzie się od 6 kwietnia do 12 maja. Natomiast jeśli chcesz po prostu cieszyć się słońcem na nartach, do maja czekają tu na Ciebie pokryte śniegiem zbocza na lodowcu.

Kaunertal (Fot. Kristin Ludwig/Austria.info)

Wskazówka nr 2: Lodowiec Pitztal – zawody Gletscher Vertical 3440

Na Pitztal 1 maja wyłoniony zostanie „mistrz lodowca”. Do pokonania jest dystans 2,5 km i różnica wysokości 600 m. Ale nie – jak to normalnie bywa – na nartach z góry na dół. 1 maja linia startu znajdować się będzie przy stacji dolnej kolejki Gletscherexpress, meta zaś przy kawiarni na wysokości 3440 m n.p.m. Sposób pokonania tego dystansu każdy może wybrać sam – na nartach skiturowych, pieszo lub na rakietach śnieżnych. Wszystko jest dozwolone. Mistrzem zostanie ten, kto pierwszy dotrze na szczyt.

Kaunertal (Fot. Kristin Ludwig/Austria.info)

Wskazówka nr 3: Lodowiec Sölden/Ötztal – Robin Schulz, Hannibal i najlepsi na świecie freestylerzy

4 i 5 kwietnia 2019 r. na Giggijoch odbędzie się finał festiwalu Electric Mountain Festival z udziałem Robina Schulza, Lost Frequencies i innych czołowych DJ-ów.

12 kwietnia na lodowcu Rettenbach w ramach widowiska Hannibal odtworzona zostanie przeprawa kartagińskiego wodza przez Alpy zimą 219/218 p.n.e. To imponujący spektakl z udziałem ponad 500 aktorów, kaskaderów, paralotniarzy i narciarzy oraz ratraków, base-jumper’ów, samolotów, śmigłowców i skuterów śnieżnych.

Od 22 do 27 kwietnia słynne freestyle’owe zawody Audi Nines odbędą się po raz pierwszy jednocześnie w dwóch różnych miejscach: mężczyźni będą mierzyć się na lodowcu w Sölden, a zawody kobiet odbędą się leżącym nieopodal, na samym końcu Ötztal,  Obergurgl-Hochgurgl. Impreza zakończy się 27 kwietnia na Tiefenbach Gletcher.

Sölden Audi Nines (Fot. Austria.info)

Wskazówka nr 4: Lodowiec Stubai – jazda w stylu freeride po Powder Department

Dzięki gwarancji śniegu i różnorodności wariantów Stubai jest jednym z najlepszych w Austrii miejsc do uprawiania freerideu. Strefa Powder Department obejmuje 13 wariantów zjazdów w terenie. Z tras można korzystać przy pomocy freeride’owej mapy lub współrzędnych GPS. Do końca sezonu organizowane będą także obozy szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa lawinowego – m.in. SAAC Basic Lawinencamp 13-14 kwietnia.

Stubai Freeride Powder Department (Fot. Andre Schoenherr/Austria.info)

Wskazówka nr 5: Lodowiec Hintertux – nowa trasa dla dzieci i zachwycający program podczas Flower Pow(d)er Week

W Hintertux najmłodsi narciarze mogą korzystać tej wiosny z nowego, dziecięcego stoku Rastkogel. Na starcie można przybić piątkę maskotce o imieniu Luis, następnie przejechać przez tunel, teren z muldami, przez bramki i strome zakręty. Nieco starsi mogą wyszaleć się w snowparku Betterpark Hintertux, który jest otwarty od kwietnia do czerwca na wysokości 3200 m n.p.m.

Wiele będzie się działo także podczas tygodni Flower Pow(d)er od 20 kwietnia do 5 maja: oferta obejmuje zarówno warsztaty telemarkowe, brunch z jogą, jak i jazdę na nartach we wczesnych godzinach rannych. A na tych, którzy marzyli, aby poprowadzić ratrak, czeka Pistenbully Test Area”.

Hintertux Rastkogel (Fot. Marco Dullnig/Austria.info)

Austria.info sugeruje, że w okresie wiosennym hotele w pobliżu każdego z lodowców oferują tańsze pakiety noclegowe (czasem z karnetem w cenie). Informacje i rezerwacje dostępne są na stronie Tiroler Gletcher.

PS Pitztal tej zimy świętuje – jako lodowiec udostępniony narciarzom – 35-lecie. Częścią obchodów jubileuszu ma być „tydzień polski”: od 28 kwietnia do 5 maja. Prócz nart atrakcją mają być imprezy apres ski (także z koncertami na żywo) na lodowcu i w dolinie, barbecue itd. A także tańsze karnety i noclegi – o ile zarezerwuje się je bezpośrednio przez Tourismusverband Pitztal. Detale i kontakty na stronie Tirol Werbung.