Czapka, uchwyt i dzielone narty, czyli polscy zwycięzcy ISPO

W pięknie zaśnieżonym Monachium rozpoczęły się największe na świecie targi sprzętu do aktywności zimowych i outdoorowych (choć nie tylko). Przez cztery dni na ISPO MUNICH 2019 można więc oglądać wszystko to, co w następnym już sezonie proponować będzie narciarzom (ale też wszystkim lubiącym aktywny styl życia) branża sportowa.

W 18 halach Messe München, na powierzchni 200 tys. m kw., zaprezentowana jest kompleksowa oferta ponad 2900 firm ze 110 państw z całego świata – zarówno największych marek międzynarodowych, jak i małych i startujących dopiero na rynku producentów.

Każdego roku ISPO nagradza prestiżowymi statuetkami i wyróżnieniami najciekawsze – zdaniem złożonego z ekspertów i dziennikarzy sportowych jury – produkty.

Tym razem w kategorii Snowsports główny laur, czyli tytuł Produktu 2019 r., zdobyła kurtka narciarska Sota HS Hooded Jacket znanej i w Polsce firmy Mammut. Jury doceniło jej nowatorską konstrukcję, zapewniającą m.in. znakomitą oddychalność i regulację cieplną, a równocześnie swobodę ruchów i ergonomię.

O innych nagrodzonych produktach – oraz tych najciekawszych moim już tylko zdaniem ofertach – będzie jeszcze tu okazja napisać. Teraz tylko o polskich triumfatorach ISPO 2019 (a w targach brało udział 47 rodzimych firm).

I tak wśród tegorocznych finalistów w kategorii Snowsports tytułem ISPO Award Winner ponownie znalazła się firma QBL Systems, wytwarzająca oprzyrządowanie do wypożyczalni sprzętu zimowego. Uznanie sędziów zdobył uchwyt na narty CliQ – the Original Ski Holder. Opisany został tak oto: „Precyzyjnie zaprojektowana konstrukcja oraz wynikająca z niej uniwersalna szerokość rozwarcia ramion dociskowych, umożliwiają bardzo intuicyjne i szybkie wkładanie nart – przy użyciu jednej ręki! Jest to kluczowa cecha, która przyspiesza procesy obsługi w wypożyczalniach i przechowalniach narciarskich. Dociśnięcie nart powoduje dynamiczne domknięcie ramion i wyjątkowo mocne usztywnienie nart w uchwycie. Narty przechowywane są pod katem 22° w stosunku do osi regału, co wpływa na ich atrakcyjniejszą ekspozycję oraz większą pojemność przechowywanego sprzętu”.

Miano ISPO Award Winner w kategorii Snowsports Accessories zdobyła także czapka Bernin firmy Viking Europe z Bielska-Białej. „Jest to jedyna w swoim rodzaju czapka z ociepliną Primaloft, która została wszyta pomiędzy jej dwie warstwy wykonane m.in. z wełny Merino” – a sędziowie docenili jej innowacyjność oraz design.

Czapka Bernin firmy Viking

Z kolei główna nagroda w kategorii Hardware Winter konkursu ISPO Brandnew 2019 przyznana została polskiemu start-upowi Split Ski. Jest to „składana narta z łatwą w użyciu płytką łączącą. Innowacyjny projekt nie ogranicza elastyczności narty. Ze względu na kompaktowy rozmiar po złożeniu Split Ski jest idealny dla entuzjastów narciarstwa podróżujących samolotem, małym samochodem lub rowerem”. Wedle uzasadnienia jury: „Technicznie proste i dobre połączenie dwóch komponentów: proste i jednocześnie genialne rozwiązanie, świetne szczegóły techniczne, bardzo dobrze zaprojektowane”. Gratulacje!