Puchar Świata na Stubai!

W ostatni weekend listopada stoki tyrolskiego lodowca Stubai pierwszy raz gościć będą zawody rangi Pucharu Świata FIS. Areną będzie tamtejszy snowpark Stubai Zoo.

Na starcie staną bowiem mistrzowie freeskiingu z całego globu. Rangę wydarzenia wyznacza już to, że w Europie będą to pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata w tej dyscyplinie.

Zorganizowanie tej klasy imprezy już na początku zimy jest możliwe dzięki położeniu Stubai Zoo – snowpark ten budowany jest wszak na… ponad 3000 m n.p.m., co zapewnia i jakość śniegu, i zacną scenerię.Nie bez racji więc Association of Freeskiing Professionals (AFP) przyznała zawodom „platynowy” status – a to gwarantuje klasę zawodników, a więc i poziom wykonywanych trików. Motywacje uczestników wzmocni wreszcie fakt, że Freeski World Cup Stubai 2017 będzie jedną z ostatnich szans zdobycia na kontynencie punktów FIS, pozwalających zakwalifikować się na przyszłoroczne zimowe igrzyska olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczang. Nie bez znaczenia powinna być w końcu pula nagród: 50 tys. CHF, które mają być podzielone – oczywiście po równo – między zwycięzców w kategorii pań i panów.

Organizatorzy – Austriacki Związek Narciarski (ÖSV) i Freeski Austria – przewidują więc, że w szranki w kategorii slopestyle stanie ok. 120 uczestników z ponad 20 krajów. Oficjalna lista startowa zostanie potwierdzona w połowie października, ale już wiadomo, że znajdą się na niej mocne drużyny z Austrii i Niemiec oraz brytyjski team Park & Pipe.Na decyzję FIS o przyznaniu Stubai prawa do organizacji Pucharu Świata wpłynął, prócz walorów miejsca, sukces zeszłorocznych zawodów Stubai Freeski Open, odbywających się w ramach europejskiej klasyfikacji FIS Freeski European Cup. A także fakt, że Stubai Zoo w ostatnich latach stał się jednym z popularnych miejsc spotkań tzw. sceny freestyle. W snowparku często można więc było podziwiać najlepszych zawodników – zwłaszcza jesienią i późną wiosną podczas takich wydarzeń jak Stubai Premiere Snow Park Opening oraz Stubai Prime Park Sessions.

Także teraz kibice mogą się spodziewać, że wielu uczestników Pucharu Świata będzie szlifowało formę podczas Stubai Prime Park Sessions, czyli czterotygodniowego obozu dla profesjonalnych snowboardzistów i freeskierów między 25 października a 22 listopada. Treningi odbywać się mają na specjalnie wybudowanej trasie Prime Line, ulokowanej, co nie jest bez znaczenia, tuż obok Pro Line, na której rozegra się rywalizacja w ramach FIS Freeski World Cup Stubai 2017.

Z kolei oficjalne treningi przed Pucharem zaczną się już w czwartek, 23 listopada.PS Skądinąd nierozstrzygniętą kwestią pozostaje, czy freeskiing można uznać za narciarstwo alpejskie, czy też jest osobną kategorią?