Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

1.12.2016
czwartek

Słowacy (zasadnie) się chwalą

1 grudnia 2016, czwartek,

Statystyki wykazują, że minionej zimy w słowackich Tatrach pojawiło się dużo więcej narciarzy więcej niż w analogicznym okresie 2014/15.

Według badań Eurostatu w sezonie zimowym 2015/2016 liczba wykorzystanych noclegów hotelowych na Słowacji wzrosła aż o 22 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

To najlepszy wynik wśród krajów UE, bo – wedle Eurostatu – kraje alpejskie notują mniejsze wzrosty: Austria o 3 proc., a Włochy o 2. Z kolei liczba zimowych noclegów we Francji miała spaść o 1 proc.

Dane dotyczące Słowacji potwierdza tamtejszy Urząd Statystyczny: według jego ustaleń w I kwartale 2016 r. urlop w tym kraju spędziło ponad milion cudzoziemców, o 26 proc. więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Najwięcej turystów przyjeżdża z Czech, Węgier, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Polski i Włoch.

Powodem boomu jest zapewne coraz lepszy poziom słowackich stacji narciarskich – zwłaszcza w Tatrach. Niedawno pisałem tu o kolejnych inwestycjach na Chopoku. A sezon startuje tam już w najbliższy weekend.

Co jednak ciekawe, także w Polsce liczba noclegów w stacjach zimowych była w ubiegłym sezonie zimowym większa – i to o 13 proc.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. Zależy z jakiego poziomu się startuje.
  W Alpach lepsze kwatery trzeba zamawiać co najmniej pół roku do przodu.
  A znam pensjonaty, które juz prawie rok do przodu maja główny sezon zajęty. Zarówno zimą, jak i latem.
  Tak, że 2% przyrostu zapełnienia to bardzo dobry wynik, jeśli punktem wyjścia jest 90%.

 2. W soboty o 20.00 TV Focus pokazuje film : „Akcje ratownicze w górach”.
  Jest pokazana praca ratowników górskich w okolicach Chamonix.
  Warto zobaczyć, dokument, nie fabuła.

 3. Planowane inwestycje TMR w Szczyrku w latach 2017-19.
  W przyszlym roku mają być oddane : gondola i dwie kanapy.
  http://www.szczyrkowski.pl/urlop-w-gorach/aktualnosci/tatry-mountain-resorts-zainwestuje-w-szczyrku-ponad-60-mln-euro-do-2019-roku/

 4. W grudniu rusza w Szczyrku nowy/stary ośrodek na Beskidku. Kanapa i dwa orczyki.
  Jak Szczyrk wróci do dawnej swietności zostanie jeden problem. Jak wjechać/wyjechać ze Szczyrku, oraz jak pokonać trasę Bielsko B. – Pszczyna nie tracąc pół dnia.

css.php