Góral Skipass

Na stokach pasma Gubałówki i Witowa będzie można jeździć, korzystając z jednego karnetu. Tzw. Góral Skipass w przyszłości ma objąć także Kasprowy Wierch.

Na razie umowę o wspólnym karnecie podpisały Harenda, Suche, Polana Szymoszkowa i Witów. Obejmie on więc pięć wyciągów krzesełkowych, 14 orczyków i kilka magic carpets, czyli taśm dla dzieci i początkujących. Obsługują one w sumie 9 km tras, w tym dwie z homologacją FIS.

Ceny mają być podobne do innych stacji Podhala (ostateczny cennik zostanie ogłoszony w październiku). Skipassy będzie można kupić przez stronę internetową www.goralskipass.com, na stacjach narciarskich i w biletomacie, który stanie na Krupówkach.

W ramach systemu będą dostępne karty czasowe, np. jedno- lub dwudniowe, a także dłuższe. Równocześnie nadal będzie można korzystać z biletów godzinnych bądź punktowych. Początkowo w sprzedaży pozostaną też dotychczasowe karnety uprawniające do jazdy tylko na jednym wyciągu – jednak z czasem w pełni zastąpi je Góral Skipass.

Nowa karta działać ma w oparciu o najnowocześniejsze w Polsce czytniki: przez bramki przechodzić się będzie bez konieczności przykładania jej do skanera.

Obecny przy podpisywaniu umowy burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zapewnił, że miasto postara się, by między stacjami kursowały bezpłatne autobusy.

Inicjatywa służyć ma m.in. przyciągnięciu do skupionych w niej stacji tych narciarzy, którzy w ostatnich latach wybierali ofertę Białki Tatrzańskiej. Atutem mogą okazać się też bardziej strome stoki niektórych ośrodków Góral Skipass – choćby Harendy.

A już prawdziwą – jak na Polskę – rewolucją byłoby włączenie do systemu Kasprowego Wierchu i ewentualnie również kolejki na Gubałówkę. Na razie zarządzające nimi Polskie Koleje Linowe wydały komunikat, wedle którego „PKL planuje umożliwienie zakupu karnetu na Kasprowy Wierch w ramach oferty Góral Skipass. Niezbędne jest jednak dostosowanie systemu rezerwacyjnego w ośrodku PKL, co wynika m.in. ze specyficznej dla Kasprowego Wierchu, ograniczonej przepustowości kolei”.

Menedżerowie PKL podkreślają, że prowadzona od trzech lat modernizacja systemu sprzedaży biletów w ośrodkach firmy służyć ma m.in. wprowadzaniu nowych, łączonych ofert. Zainwestowano już w to ponad 2,5 mln zł. W styczniu Polskie Koleje Linowe wprowadziły PKLpass, który pozwana na zakup biletów i skipassów online lub w skipassomatach. Z karty PKLpass można korzystać na Kasprowym Wierchu, Jaworzynie Krynickiej, Gubałówce, Palenicy, Górze Żar i Górze Parkowej (o detalach już tu pisałem).

Prezes PKL Janusz Ryś zapowiada, że po podłączeniu Kasprowego Wierchu do Góral Skipass karnet ten byłby oczywiście dostępny także w kanałach sprzedaży jego firmy, a więc na stronie www.pkl.pl oraz w kasach i biletomatach PKL.