Tyrol zaczyna sezon! (1)

Niektóre stacje zimowe Tyrolu ogłosiły już, kiedy planują otwarcie tras i uruchomienie wyciągów. Naturalnie jako pierwsze wystartują ośrodki lodowcowe.

Wśród nich konkurencji pod tym względem nie ma Hintertux, jako że działa… okrągły rok.

Od piątku można też już jeździć na najwyższym narciarskim lodowcu Tyrolu, czyli Pitztal.

thumb_5745__contentimg_big

Udostępniono tam na razie 3 kilometry tras pod kolejką Wildspitzbahn i to mimo że oficjalna inauguracja sezonu nastąpi dopiero 15 i 16 października. W ramach tzw. Tirols höchstes Gletschertestival, prócz zwyczajowych konkursów dla gości, apres ski itp., przewidziano także testy sprzętu narciarskiego, snowboardowego i akcesoriów.

30 września rozpocząć się ma sezon zimowy na Stubai. Huczną inaugurację zapowiedziano tam jednak również na weekend 15/16 października. Tradycyjnie już będzie miała formę narciarskiego Oktoberfestu pod hasłem Weiße Wies’n. Będzie można zatem usłyszeć legendarną frazę O’zapft is! – i to na wysokości 2600 m n.p.m. (przy stacji Gamsgarten). Prócz beczek piwa oraz bawarskich (oczywiście!) precli, białych kiełbas i słodkiej musztardy będzie też stosowna muzyka (grana na żywo!). A także konkurs strojów ludowych i zawody narciarstwa w stylu retro.

Nieco później, bo od 21 października, snowboardziści i freestyle’owcy będą mogli zacząć robić swoje triki w słynnym funparku Stubai Zoo, położonym, przypomnijmy, niemal na 3000 m n.p.m. Formalnie sezon rozpocznie impreza pod nazwą Stubai Premiere – jej ósma już edycja przewiduje pokazy mistrzów, treningi i konkursy – a także szkolenia dla początkujących. Wszystko przy odpowiednich dźwiękach.

Także za miesiąc, 22 października, po raz pierwszy wwiezie też gości na górę kolejka 3S-Eisgratbahn – najnowsza duma lodowca (o której już tu pisałem).

Reklamujący się jako najmłodszy lodowiec Tyrolu Kaunertal zacznie sezon od mającej już trzydziestoletnią historię imprezy Kaunertal Opening, czyli KTO „Snowboard & Freeski, Music & Culture”. Adresowana jest głównie do młodzieży właśnie, choćby dlatego, że jej zasadniczą areną jest systematycznie się rozbudowujący tamtejszy snowpark. Od 7 do 9 października miłośnicy snowboardu i freeskiingu mogli popisywać się w nim umiejętnościami (i zdobywać różne nagrody). W ramach zaś Testivalu – próbować sprzęt wiodących w branży marek. Jedynie wielkie wieczorne party odbyć się ma w namiocie w dolinie.

Także już zwyczajowo inauguracją alpejskiego Pucharu Świata rozpocznie się sezon w Sölden. Tym razem światowe gwiazdy będą się ścigać na stokach lodowca Rettenbach w trzeci weekend października (21-23). Zgodnie z zasadą „damy przodem” zawody rozpoczną się od giganta pań w sobotę, w niedzielę zaś mają w tej konkurencji rywalizować mężczyźni. Zawodom towarzyszyć będą rozmaite imprezy dodatkowe – m.in. konkurs na najbardziej pomysłowy fanklub. Następnego dnia trasy na Rettenbach zostaną udostępnione już wszystkim.

Co istotne, niedługo po lodowcach ruszyć chce kilka nieco niżej położonych tyrolskich ośrodków. O tym następnym razem.