Alta Badia: na narty przez kuchnię i wino (1)

Włoska (a w zasadzie południowotyrolska) Alta Badia od lat przyciąga narciarzy nie tylko – jak wiele innych stacji – świetnie przygotowanymi trasami i nowoczesnymi wyciągami, ale też – co już rzadsze – serią wydarzeń kulinarnych i somelierskich.

Pierwszy pomysł nazwano zgrabnie „A taste for skiing”. Bo „smak do nart” można tam poczuć nie tylko dzięki perfekcyjnie dośnieżonym nartostradom (Południowy Tyrol jest tu jednym z pionierów) czy widokom na jedyne w swoim rodzaju masywy Dolomitów (wpisane na listę dziedzictwa krajobrazowego UNESCO), ale i kuchni serwowanej w górskich chatach.

Na jakość gotowania wpływa to, że każdej zimy zapraszani są tam szefowie kuchni z całego świata, by chwalić się swoimi umiejętnościami.

Tegoroczne (czy raczej tegosezonowe) hasło brzmi: „Top of the mountains”. W drugi weekend grudnia (a konkretnie w sobotę, 11 grudnia) do Alta Badia zjedzie więc czternastu szefów kuchni z najsłynniejszych zimowych kurortów świata: od Lech-Zürs i Kitzbühel, przez St. Moritz, Gstaad i Courchevel, po Sochi i Almaty – oraz naturalnie mistrzowie z uhonorowanych gwiazdkami Michelina restauracji samej Alta Badia.

spaghetti-gourmet-skisafari

W okolicznych schroniskach (zawsze powyżej 2000 m n.p.m.) wszyscy przygotować mają popisowe menu. Inspiracją musi być tradycja kulinarna miejsc, z których pochodzą, a bazą lokalne produkty. Równocześnie dania serwowane będą w towarzystwie win z Południowego Tyrolu, dobranych jednak przez miejscowych sommelierów.

W efekcie powstanie oryginalne menu, które oferowane będzie w każdej z chat przez całą zimę 2016/17. Pomysł służyć ma więc „stworzeniu wspólnoty różnych ośrodków zimowych, łączącej różne kultury i obyczaje oraz nieporównywalne często osobliwe smaki”.

To już dziewiąta edycja „A taste for skiing”. Po raz piąty zaś towarzyszyć jej będzie tzw. Gourmet Skisafari. Oto właśnie 11 grudnia goście Alta Badia mogą na nartach przejechać przez wszystkie schroniska, w których gotować będą akurat zaproszeni szefowie kuchni, skosztować na gorąco efektów ich pracy, a na dodatek porozmawiać z mistrzami o spróbowanych daniach: ich składnikach, źródłach pomysłu, tajnikach wykonania.

„A taste for skiing” i Gourmet Skisafari to niejedyne narciarsko-kulinarno-winiarskie wydarzenia tego sezonu w Alta Badia. O innych niebawem.