Herminator hotelarzem

Jeden z najwybitniejszych alpejczyków w dziejach, Hermann Maier, z racji swej siły i wytrzymałości zwany przez kibiców „Herminatorem”, postanowił zainwestować w biznes hotelarski. Oczywiście w rodzinnej Austrii.

Już w tym sezonie, bo od połowy stycznia 2016 r., gości powita wybudowany w tyrolskiej wiosce – i stacji narciarskiej – St. Johann hotel sieci Adeo. Jego pomysłodawcą i właścicielem jest Maier (do spółki z innym utytułowanym austriackim alpejczykiem Rainerem Schönfelderem).

Kilka dni później mistrzowie otworzą kolejny swój hotel – tym razem w miasteczku Zederhaus w Ziemi Salzburskiej, uchodzącym za świetną bazę wypadową dla skitourowców i zwolenników biegówek.

Rainer Schönfelder i Hermann Maier

Rainer Schönfelder i Hermann Maier

Co ciekawe, świeżo upieczeni hotelarze zamierzają postawić na narciarskie rodziny i to niekoniecznie te najzamożniejsze. Nie bez powodu Adeo w St. Johann ma mieć standard trzygwiazdkowca i tylko 85 pokojów. „To nie będzie żaden luksusowy wellnesshotel” – mówił Maier rodzimym dziennikarzom (a tyrolska prasa pilnie śledzi biznesowe poczynania sportowego idola). Dość powiedzieć, że mała strefa welness mieścić się będzie na… poddaszu. Właściciele deklarują też, że nocleg dla całej rodziny w sezonie nie powinien kosztować więcej niż 119 euro za dobę.

rendering-st.johann

Maier i Schönfelderem planują uruchomić w austriackich Alpach sieć (od 8 do 10) podobnych tzw. niskobudżetowych hoteli narciarskich. Potencjalne lokalizacje to m.in. Schruns w Vorarlbergu i Pichl koło słynnego Schladming w Styrii.

Przypomnijmy:

Hermann Maier to czterokrotny medalista olimpijski (w Nagano w 1998 r. dwa razy zdobył złoto, zaś w Turynie w 2006 r. srebro i brąz), sześciokrotny medalista mistrzostw świata oraz czterokrotny zdobywca Pucharu Świata. W zmaganiach pucharowych zwyciężył w sumie w 54 zawodach, co daje mu drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów (za Ingemarem Stenmarkiem). Co też ważne, był zawodnikiem wszechstronnym, bo spośród pięciu konkurencji alpejskich sukcesów nie odnosił jedynie w slalomie. Chwałę przyniosła mu nadto zwycięska, bo zakończona powrotem na stoki walka z ciężką kontuzją po wypadku motocyklowym. Karierę sportową zakończył w 2009 roku i osiadł z rodziną (ma dwie córki) we Flachau (Ziemia Salzburska).

Rainer Schönfelder z kolei wywalczył dwa medale olimpijskie (oba brązowe – w Turynie w 2008 r.), dwukrotnie stawał na podium mistrzostw świata (w Bormio w 2005 r.), a w 2004 r. zdobył Małą Kryształową Kulę w klasyfikacji slalomu Pucharu Świata. Karierę zakończył przed dwoma laty.