Buty na przyszłą zimę

Spośród produktów sprzętu narciarskiego na sezon 2015/2016, docenionych przez jury prestiżowych (i największych na świecie) targów sprzętu do sportów zimowych ISPO w Monachium, pora na buty.

DSC01514m
(Fot. Tomasz Osuchowski)

Rental Heat Ski Boots (Sidas) – „złoto” ISPO 2015/2016
DSC01526m
(Fot. Tomasz Osuchowski)

Ideał dla wypożyczalni – i dla marznących w nogi narciarzy (a zwłaszcza narciarek). Baterie wbudowane w botek wewnętrzny nie tylko ułatwiają szybkie dostosowanie go do kształtu nogi, ale też zapewniają użytkownikowi komfortową temperaturę podczas jazdy. Dostępne są oczywiście warianty botka dla obu płci.

Dobermann GP 130 (Nordica) – wyróżnienie ISPO 2015/2016
DSC01336m
(Fot. Tomasz Osuchowski)

Użycie korka i żywicy naturalnej jako wypełniaczy botka wewnętrznego gwarantuje dobrą sztywność, ale też umożliwia precyzyjne jego dopasowanie do kształtu stopy i nogi narciarza. Efektem jest doskonałe przenoszenie energii na nartę, a równocześnie wygoda użytkowania większa niż w konstrukcjach World Cup. Swoje robi także powiększony zakres cantingu. Jury uznało więc, że ten model jest „najbardziej anatomicznym spośród butów klasy high performance”. But nawiązuje do legendarnej linii Nordica Grand Prix.

XT 130LV (Lange) – wyróżnienie ISPO 2015/2016
„Maksymalna ruchomość podczas podejścia i idealna kontrola podczas zjazdu” – tak brzmi uzasadnienie tego lauru. Wszystko, po pierwsze, dzięki nowemu pomysłowi na stosowany już niemal powszechnie mechanizm „ski/hike” – otóż w tej konstrukcji Lange zakres ruchu cholewki w pozycji „hike” (czyli ustawieniu na podejścia) jest większy o 20 proc niż dotąd. Z kolei po przestawieniu buta na funkcję „ski” wyraźnie się on usztywnia, a to dzięki zastąpieniu odpowiadającego za to w środku cholewki spoilera z plastikowego na metalowy.

MTN Lab (Salomon) – „złoto” ISPO 2015/2016
20150207_102452m
O nowej kolekcji Salomona przeznaczonej do uprawiania freetouringu już tu obszernie pisałem („MTN Lab, czyli wizytówka Salomona”, 11 marca b.r.). Tym razem nieco więcej o należących do niej butach. Przy opracowywaniu konstrukcji inżynierów wspomagali praktycy, czyli narciarze z tzw. Salomon’s Mountain Collective. Oprócz używanych już patentów (m.in. tzw. Overlock Pivot poprawiającego przekaz energii na nartę czy Custom Fot 3D, czyli precyzyjnie dostosowujących się do kształtu nogi botków wewnętrznych) są oczywiście nowe. Chociażby specjalne zabezpieczenie przed przypadkowym rozpięciem się klamer podczas jazdy.

Jedno jest pewne: nikt nie powinien się już skarżyć na niewygodne buty.DSC01493m
(Fot. Tomasz Osuchowski)

Producenci prześcigają się w wymyślaniu sposobów na ich dopasowanie do indywidualnych oczekiwań narciarzy. Co najważniejsze, urządzenia temu służące (a chodzi zarówno o możliwość formowania botków, jak skorup) oferuje coraz więcej krajowych sklepów sportowych. Innymi słowy: jeśli w sklep nim nie dysponuje, należy go jak najszybciej opuścić.

DSC01527m
(Fot. Tomasz Osuchowski)

Podobnie każdy poważny sprzedawca sprzętu narciarskiego powinien zaproponować przygotowanie klientowi stosownej wkładki pod stopę (chociażby firmy Sidas właśnie).
DSC01524m
(Fot. Tomasz Osuchowski)

Zwłaszcza, że one także służą nie tylko poprawie komfortu jazdy, ale i wpływają na sterowanie nartami.

DSC01525m
(Fot. Tomasz Osuchowski)