Dostojna Szwajcaria inwestuje

150 lat tradycji w organizowaniu turystyki zimowej zobowiązuje, ale i daje doświadczenie. Oto przegląd niektórych pomysłów i atrakcji, przy pomocy których w sezonie 2014/15 Szwajcaria kusi gości – narciarzy, ale nie tylko.

(Fot. Switzerland Tourism)

(Fot. Switzerland Tourism)

Kino na 3 883 m n.p.m.
Na stacji najwyższej kolejki w Alpach, czyli wywożącej gości na 3883 m n.p.m., tuż pod wierzchołkiem Klein Matterhorn, w wydrążonej w skalnym tunelu sali kinowej – można oglądać filmy poświęcone oczywiście głównie górom, w tym okolicznym masywom z Matterhornnem na czele. Wystrój wysokogórskiego kina został na dodatek zaaranżowany tak, aby stworzyć wśród widzów wrażenie, że są we wnętrzu lodowcowego kryształu. Wstęp na projekcje zawarty jest w cenie biletu kolejki na Klein Matterhorn.

Nowe wagoniki kolejki Rotair
Uruchomiona w 1992 roku Titlis Rotair byłą pierwszą na świecie kolejką linową z obracającymi się wokół własnej osi wagonikami. Teraz ponad 20-letnie już wagoniki zostały zastąpione nowymi, które nie tylko się obracają, ale i mają duże panoramiczne okna, co dodatkowo ułatwia podziwianie okolicznych masywów. Zostały nadto tak skonstruowane, by ułatwić i przyspieszyć wsiadanie i wysiadanie.

(Fot. Switzerland Tourism)

(Fot. Switzerland Tourism)

Ekspresowa gondola w Adelboden
Inwestycją sezonu w słynnym z biegu zjazdowego Pucharu Świata Adelboden jest kolejka gondolowa Stand Xpress. 89 wagoników będzie miało skórzane siedzenia i panoramiczne okna. Każdy może zabrać dziesięć osób. Wjazd z Lenk na Metschstand na wysokość 2100 m n.p.m. zajmie 10 minut.

Tai Chi na śniegu…
Organizowane dla gości Nendaz pod hasłem „Zimowa Regeneracja” wyprawy w okoliczne góry mają służyć „pobudzeniu ciała i uspokojeniu umysłu”, „wyrwaniu się z codziennej rutyny” oraz osiągnięciu „harmonii z naturą”. Polegają bowiem nie tylko na wędrówce na rakietach w małej grupie (i pod opieką przewodnika), ale też ćwiczeniach tai chi, medytacjach oraz nauce relaksacyjnego oddychania.

… joga na śniegu
Przy trasie Paradiso na Corviglia w St. Moritz wyznaczono cztery miejsca, w których samemu lub pod opieką instruktora można praktykować na śniegu i w górskiej scenerii jogę. Podobno żadna stacja zimowa na świecie nie wpadła wcześniej na taki pomysł.

Rzeźb w śniegu, bierz ślub w lodzie
Wioska Iglu-Dorf w Engelbergu zaprasza na kursy rzeźbienia w śniegu. Profesjonaliści uczą, jak za pomocą odpowiednich narzędzi nadawać śnieżnym bryłom pożądane kształty, a potem je choćby na chwilę utrwalić.

Powstać ma tam też wykonana w całości ze śniegu i lodu kaplica. Co więcej, udzielane w niej będą śluby. Para młoda i jej goście po uroczystości mogą przenocować w Iglu-Dorf lub specjalną gondolą wrócić do doliny.

(Fot. Switzerland Tourism)

(Fot. Switzerland Tourism)

Cdn.