Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

22.08.2014
piątek

Kolejna wyprawa Jędrka Bargiela, czyli znowu na nartach z ośmiotysięczników!

22 sierpnia 2014, piątek,

– Już 30 sierpnia wyruszamy na kolejną wyprawę w Himalaje. Tym razem moim celem będzie próba pobicia rekordów czasowych w wejściu na dwa ośmiotysięczniki – Manaslu i Czo Oju, a także zjazd z ich wierzchołków na nartach – mówi Andrzej Bargiel. Ledwie rok temu ten 25-letni wówczas narciarz wysokogórski z podhalańskiej Łętowni samotnie wszedł na środkowy wierzchołek Sziszapangmy (8013 m n.p.m.) i zjechał z niego na nartach do samej podstawy.

Bargiel porter

Poprzedni wyczyn Jędrka relacjonowałem tu szczegółowo („Na nartach z ośmiotysięczników”, 2 września 2013), zamieściłem także jego opowieść o fascynacji górami i podejściu (nader rozsądnemu!), jakie ma do ich zdobywania („Jeździć da się prawie wszędzie”, 6 września 2013).

Przypomnijmy więc tylko: Andrzej Bargiel jest kilkukrotnym mistrzem Polski w skialpiniźmie i jednym z czołowych zawodników tej dyscypliny na świecie.W 2010 r. pobił rekord świata w biegu na Elbrus. Słynie z niebywałej wydolności – także na dużych wysokościach. Jest też, czego sam doświadczyłem, doskonałym i odpowiedzialnym przewodnikiem i kompanem w narciarskich wypadach pozatrasowych.

TRA_4499a

Jędrek Bargiel w austriackim Heiligenblut, styczeń b.r. (fot. Tomasz Rakoczy)

Obecnie realizuje swój autorski pomysł, nazwany Hic Sunt Leones (zwrotu „tu są lwy” używano dawniej na oznaczenie nieznanych i niezbadanych terytoriów). Chce zdobywać miejsca uznawane dotąd za domenę wspinaczy, posługując się także nartami tourowymi. Szybkie ataki szczytowe na nartach właśnie, a potem równie szybki odwrót poprzez zjazd z wierzchołka aż do podstawy góry mogą zapoczątkować nowy styl uprawiania himalaizmu.

Już za tydzień ekipa Hic Sunt Leones wyruszy w podróż do Nepalu. Zespół jest identyczny jak rok temu: poza Jędrkiem są w nim jego brat Grzegorz (przewodnik międzynarodowy IVBV, ratownik TOPR), Dariusz Załuski (zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 i dwukrotnie Everestu oraz autor wielu filmów dokumentalnych o wyprawach wysokogórskich) i Marcin Kin (fotograf Red Bulla).

Celem wyprawy są tym razem Manaslu (8156 m n.p.m.) i Czo Oju (8201 m n.p.m.), czyli ósma i szósta najwyższa góra Ziemi. Pierwsza położona jest w środkowym Tybecie, a druga – na granicy nepalsko-tybetańskiej. Obie już mają ważne miejsce w historii polskiego himalaizmu. Pierwszego zimowego wejścia na Manaslu dokonali Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski, a nowe drogi na szczyt poprowadzili Krzysztof Wielicki z Aleksandrem Lwowem oraz Jerzy Kukuczka z Arturem Hajzerem. Z kolei na Czo Oju pierwszy raz weszli zimą Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski.

Bargiel planuje zaatakować Manaslu między 20 i 25 września, a Czo Oju – w pierwszym tygodniu października. Chce wyruszać z baz o północy, by około południa docierać na szczyty i wraz ze zjazdem zmieścić się w czasie poniżej 24 godzin.

Z obu szczytów zjechano już na nartach. Jedyny dotąd zjazd z Manaslu był jednak niepełny: niemiecki wspinacz Bendedikt Böhm jeden z oblodzonych odcinków (powyżej 7300 m n.p.m.) pokonał w rakach (stało się to skądinąd kilka miesięcy po podobnej próbie Bargiela w ramach wyprawy unifikacyjnej programu Polski Himalaizm Zimowy – wtedy jednak Polak musiał zawrócić 500 metrów od szczytu).

Sponsorem strategicznym przedsięwzięcia jest firma CTL Logistics, a tzw. partnerem głównym wyprawy ponownie Lotto Extreme. Sprzęt narciarski zapewnia kolejny raz Atomic, odzież – Salomon, a sprzęt wspinaczkowy – Black Diamond. Podczas ataku szczytowego Bargiel używać ma specjalnego himalajskiego kombinezonu narciarskiego przygotowanego przez firmę Pajak, z którą współpracował również poprzednio.

 

 

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Niestety, ale co by Pan Bargiel nie zrobił wielkiego, na zawsze zostanie zapamiętana jego wypowiedź z przez dwóch lat. Kiedy dziennikarz zapytał sie Go co mysli o poprzednim rekordziście biegu na Elbrusa , odpowiedzial : „jest cienki”.
  Jędruś, ucz sie skromności od Adama Malysza, w przeciwnym wypadku pycha może Cie zgubić.

 2. Pytanie
  A czym różni sie pan Bargiel od faceta co wyrżnął kozikiem na rosnącym drzewie swoje inicjały z data i napisem a ja tu byłem ?
  Tym chyba że drzewo rosnąc będzie powiększało JEGO WPIS.
  Pewnie cześć mu i chwała.
  Do czasu gdy będzie trzeba organizować wyprawę po jego zwłoki.
  Rozumiem ambicję ale nie mam zamiaru pochwalać głupoty.
  ukłony

 3. Wyluzuj zyzolu…nie każdego kręci siedzenie w dziurawych kalesonach i kapciach przed TV i bawienie się w specjalistę od wszystkiego co istnieje na tym naszym kochanym świecie.

css.php