Polacy pierwszy raz docenieni (na ISPO)

Dwie polskie marki zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie ISPO 2015 – po raz pierwszy w historii tych największych targów na świecie sprzętu do sportów zimowych. Obie pochodzą przy tym z Beskidu Śląskiego. Laury zdobyła bowiem deska do snowkite’ u wyprodukowana przez firmę Nobile z Bielska-Białej oraz stelaż do przechowywania sprzętu narciarskiego i snowboardowego QBL z Ustronia.

Nobile RC2000- w ocenie jurorów ISPO 2014 „najlepsza deska do skikite’u na świecie”
Nobile RC2000 to dwumetrowa deska do snowkite – czyli do „jazdy po śniegu z latawcem na długich dystansach”, dyscyplinie popularnej zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych (na sprzęcie z Bielska startuje tam aktualny mistrz USA), Rosji (RC2000 sprzedawana jest tam w limitowanej wersji pod nazwą Tsar) oraz Kanadzie i Argentynie.

Na ISPO deska Nobile wygrała w kategorii Action Snowkite – a sędziowie docenili poziom technologii i jakości, a w szczególności zastosowanie opatentowanej w Polsce technologii APS (pozwala ona na oddzielne projektowania sztywności deski i odporności na skręcanie wzdłużne: efektem jest deska lekka, miękka i łatwo skręcająca, ale równocześnie dobrze trzymająca skręt nawet na lodzie). Znaczenie miało pewnie i to, że zawodnicy używający RC2000 wygrywają nadzwyczaj często na zawodach snowkite’owych.

Bielska firma działa od 1994 roku: produkuje sprzęt  – deski snowboardowe i snowkite’owe, ale także narty – dla tak znanych marek, jak Zag, Faction, Powderequipment, Whitedot, Majesty, Burton, Shinn i Rough. Od roku 2009 wytwarza również modele snowboardów, a od 20134 roku także nart pod własnym logo – i z wykorzystaniem technologii swojego autorstwa. W prestiżowym rankingu World Ski Test model nart „Nobile Supreme” zdobył brązowy medal w kategorii Open Space.

Nobile zatrudnia ponad 130 osób i ma blisko 100 dystrybutorów na całym świecie.

Wkrótce o drugim polskim laureacie ISPO 2015: stelażu QBL.