Szkoła ze szkołą

Małopolscy uczniowie mają właśnie ferie. Ci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie mogą w tym czasie uczyć się jazdy na nartach we… własnej szkole narciarskiej. To bodaj jedyny taki przypadek w kraju.

Zajęcia szkoły narciarskiej Glosator krakowskiej szkoły STO w Ski Arena Nassfeld
Działająca w ramach szkół STO szkółka narciarska Glosator ma licencję Polskiego Związku Narciarskiego i już wieloletnią tradycję. Na pomysł ten wpadła w 1990 roku Anna Okońska-Walkowicz, ówczesna prezes Koła Terenowego STO w Krakowie. Dziś większość instruktorów Glosatora wywodzi się z absolwentów szkoły STO im. Juliusza Słowackiego.

Dzieci ze STO jeżdżą na nartach już od przedszkola (tej zimy przedszkolakom udało się znaleźć śnieg w podkrakowskim Sieprawiu).

Przedszkolaki ze STO z instruktorami Glosatora na obozie w Sieprawiu

Uczniowie podstawówki, gimnazjum i liceum na zimowe wyprawy wybierają się nie tylko podczas ferii. W tym sezonie jeździli już po stokach Gerlitzen/Alpenrose (76 dzieci z podstawówki) oraz w Ski Arena Nassfeld (125 uczniów klas podstawowych, gimnazjum i LO). Mogli tam zdobyć szkolne odznaki narciarskie (od „małego narciarza” po „złotą”) oraz odbyć kursy demonstratora, kwalifikanta oraz pomocnika instruktora PZN. Poznawali także zasady bezpieczeństwa w górach i udzielania pierwszej pomocy, a w ramach zajęć „Jak dbać o narty?” uczyli się obchodzenia ze sprzętem i jego konserwacji.

Mistrzostwa Sto sezonu 2013/2014

Rokrocznie odbywają się również mistrzostwa szkoły w slalomie gigancie. Startują wszyscy.