Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

3.02.2014
poniedziałek

Buty do tańca i różańca (czyli „Produkt Roku” ISPO 2014)

3 lutego 2014, poniedziałek,

Szwajcarska firma Dahu twierdzi, że stworzyła „hybrydę buta narciarskiego i wygodnego botka zimowego”. Dzieło nazwała „anywhere ski boots”, bo w tej samej parze można ponoć zarówno jeździć na nartach, jak iść na zakupy bądź do… restauracji. Eksperci poważanych, było nie było, w zimowej branży targów ISPO uwierzyli widać w te zapewnienia, bo patentowi Dahu przyznali najwyższe wyróżnienie: Produktu Roku 2014. W uzasadnieniu werdyktu napisali, że patent Dahu jest dziś „najbardziej rewolucyjnym pomysłem na rynku butów narciarskich”.

Twórca (i prezes) założonej ledwie trzy lata temu firmy, Nicolas Frey, przedstawia siebie jako „wizjonera”. Nie bez powodu też slogany reklamowe Dahu zawierają zwrot „Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie….” – po czym dopiero następuje doprecyzowanie: „… jazdę na nartach w miękkich butach?” lub „…prowadzenie auta w butach narciarskich czy życie w nich od świtu do zmierzchu?”.

Wszystko to możliwe ma być dzięki specjalnej, „szkieletowej”, konstrukcji skorupy buta Dahu, użyciu do jego zapinania zaledwie dwóch klamer oraz faktycznie eleganckiemu (a równocześnie wodoodpornemu) botkowi wewnętrznemu.
Po zakończeniu jazdy można więc łatwo wyjąć botek wewnętrzny ze skorupy i lekko pomaszerować w nim dalej (dość powiedzieć, że wygląda on na tyle gustownie, iż może sprawiać wrażenie klasycznego obuwia – zatem przynajmniej w górskich kurortach kelnerzy nawet eleganckich restauracji nie powinni jego właścicielom czy właścicielkom odmawiać stolika).

Naturalnie producent nie kryje, że takie modele butów nie są przeznaczone dla wyczynowców, lecz dla średniozaawansowanych narciarzy uprawiających tzw. all mountain (jeżdżących głównie po przygotowanych trasach, a tylko czasem zapuszczających się w teren). Oczywiście inne modele przygotowane będą dla panów (tzw. flex, czyli twardość skorupy, sięgać tu ma nawet 120), a inne dla pań (flex od 90 do 110). W ofercie jest także wersja unisex (z flexem 100) – to właśnie ona formalnie została zwycięzcą ISPO.

A przecież, przypomnijmy, do konkursu monachijskich targów stanęło 418 produktów sprzętu zimowego z 27 krajów całego świata, które mają oferowane są na sezon 2014/15.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
 1. Bardzo ciekawa innowacja, która posiada spory potencjał aby stać się szerszym trendem. Redukcja wagi, którą zabiera się w podróż albo żeby dotrzeć do stoku, funkcjonalność „wewnętrznego” buta, estetyka, czyli porządny design. Jeżeli rozwiązanie zyska popularność, być może wystarczy taki wewnętrzny but, a skorupę będzie można wypożyczyć wraz z nartami – taką wizję przedstawia producent na swojej stronie.

 2. od 2008 do listopada uzywalem Speedmachine 12….dobry but..
  w listopadzie przesiadlem sie na Patron Pro…ciasny ..ale bez
  ” pressure points „…fenomenalny..ale bez ogrzewania nie pojezdzisz..
  roznica jest ogromna..precyzja..i kontrola…
  albo kapcie..albo buty narciarskie…
  just the gimmick…

 3. W ten sposób straci sens moje twierdzenie,że najprzyjemniejszym momentem w jeździe na nartach jest chwila, gdy zdejmuje się buty

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mam buty „Scarpa”, można w nich chodzić bez wyciągania”buta z buta”, a tak na marginesie- słabe było „ISPO” w tym roku, szkoda…

 6. Hmmmm… nie pasują mi to kombinezonu. A tak na poważnie to mam nadzieję, że w przyszłym roku targi będą lepsze.

 7. BACA, zapewne masz buty skiturowe Scarpy. To jednak co innego niż buty Dahu, inny rodzaj narciarstwa.

css.php