Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

6.01.2014
poniedziałek

„Mistrz naśnieżania” opowiada (II)

6 stycznia 2014, poniedziałek,

Od wielu lat sezon w Lech Zürs otwieramy, kiedy sami chcemy – praktycznie niezależnie od pogody. I zawsze dotrzymujemy terminu właśnie dzięki temu, że znamy się na naśnieżaniu i przygotowywaniu tras: za każdym razem uwzględniamy wszystkie ważne czynniki: nie tylko atmosferyczne, ale i geologiczne, wodne itd. – mówi Michael Manhart, uznany w branży narciarskiej specjalista od dośnieżania stoków oraz zarządzania stacjami zimowymi.

Przygotowywanie tras w Lech Zürs (fot. Lech Zürs Tourismus/Sepp Mallaun)

(Wynalazki autorstwa p. Manharta – m.in. pneumatyczna armatka dośnieżająca, podgrzewane siedzenia wyciągów, miotacz do odstrzeliwania lawin, metoda rekultywacji stoków po sezonie zimowym oraz system rozliczania się kolei linowych z właścicielami gruntów przyczyniły się do rozwoju Lech Zürs, niegdyś małej wioski , a dziś kurortu zimowego o światowej renomie. Pierwszy fragment jego opowieści można znaleźć w nocie: „Narciarski wynalazca opowiada (I)”, 31 grudnia, ub. roku)

Michael Manhart: Można robić różne rodzaje sztucznego śniegu: od małych śnieżynek do niemal gradu – choć to oczywiście już jest bez sensu. Tak czy tak, w każdym przypadku polega to na rozdrobnieniu kropli wody. Prowadzą do tego trzy etapy: doprowadzenie wody do wysokiego ciśnienia, kompresja i najważniejsze – wymieszanie powietrza z wodą. Dlatego wciąż trwają prace nad ulepszeniem konstrukcji dyszy armatek. Podstawowym ograniczeniem jest jednak nadal sytuacja atmosferyczna, czyli temperatura otoczenia i wilgotność powietrza.

Oczywiście inny śnieg trzeba zrobić na trasę rekreacyjną, a inny na stok przeznaczony na zawody. Kiedy do Lech przyjeżdża na trening kadra Niemiec, to czasem na stoku, gdzie ustawia tyczki chce śniegu zbliżonego do tego, jaki będzie w stacji, gdzie rozgrywane mają być zawody – na przykład: z St.Moritz czy val d’Isere. I to się da zrobić! Wystarczy odpowiednio ustawić kurek z wodą (śmiech).

Najnowsza technologia, czyli tzw. Snow Maker System, która pozwala na produkcję śniegu nawet w mocno dodatnich temperaturach i wykorzystywana jest na lodowcach Pitzal i Klein Matterhorn, ma jednak ograniczone możliwości: po pierwsze, robi maź lodowo-błotną, a po drugie, nie da się za jego pomocą naśnieżyć większych powierzchni. W efekcie Snow Maker System używa tylko kilka razy w roku. Ale jeśli klimat faktycznie się ociepli, to może okazać się przydatny, a zastosowana w nim koncepcja być punktem wyjścia do dalszych prac.

W każdym sezonie dostajemy od regionu zgodę na pobranie określonej kubatury litrów wody, ale to od nas zależy, czy wykorzystamy całą pulę i czy zrobimy dobry śnieg. Owszem, bywają zimy, że musimy wyprodukować nawet 900 tys. metrów sześciennych sztucznego śniegu. Lecz trasy dośnieżamy tylko wtedy, gdy nam się to opłaca.

Śnieg sztuczny na trasie nie jest gorszy od naturalnego. A puch – w związku z konstrukcją współczesnych nartach – jest dobry, ale dla freeriderów (śmiech).

Jeśli się da, to stok przygotowuje się po tym, jak opuszczą go ostatni narciarze – a więc wieczorem. Wtedy na rano on dobrze „stężeje”. Ale jak pada, to ratraki wyjeżdżają na trasy dopiero świtem. Tyle że wówczas, zwłaszcza gdy jest cieplej, po wpuszczeniu narciarzy na stok, szybciej rozjeżdżą oni efekt całej pracy.

Od wielu lat sezon otwieramy, kiedy sami chcemy – praktycznie niezależnie od pogody. I zawsze dotrzymujemy terminu właśnie dzięki temu, że znamy się na naśnieżaniu i przygotowywaniu tras: za każdym razem uwzględniamy wszystkie ważne czynniki: nie tylko atmosferyczne, ale i geologiczne, wodne itd.

Gdyby polscy zieloni przyjechali do Lech, to bym im pokazał, co można robić w stacji narciarskiej bez żadnej szkody dla natury (śmiech).

PS. W kolejnym odcinku p. Manhart opowie m.in. o sposobach na biurokrację, pieniaczy spośród właścicieli gruntów oraz ekologów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
 1. „Kiedy do Lech przyjeżdża na trening kadra Niemiec, to czasem na stoku, gdzie ustawia tyczki chce śniegu zbliżonego do tego, jaki będzie w stacji, gdzie rozgrywane mają być zawody – na przykład: z St.Moritz czy val d’Isere. I to się da zrobić!”
  Obiecanki cacanki, a tak naprawdę… sabotaż? 😎
  Na ostatnich mistrzostwach świata w St. Moritz niemieccy zjazdowcy uplasowali się w okolicach 24-30 miejsca, kobiety 10-14 🙄
  Więc jeśli trenowali w Lech…

  Wypadki na biegówkach rzadko kończą się takim stanem jak u Schumachera, chociaż biega się bez kasku. Pani kanclerz stłukła sobie 4 litery i za jakiś czas wróci do dobrej formy, ale rok temu zdarzył się poważniejszy i w końcowym rezultacie śmiertelny wypadek innego prominenta. Słynny Claude Nobs, założyciel i wieloletni dyrektor festiwalu jazzowego w Montreux, „Funky Claude”, o którym śpiewają Deep Purple w „Smoke on the Water”, upadł w czasie biegu narciarskiego i zapadł w śpiączkę. Mimo operacji nie odzyskał już przytomności i po 2 tygodniach zmarł 🙁

 2. Dodam jeszcze, że Nobs uległ wypadkowi w wieku 76 lat. Pani kanclerz skończy w tym roku 60…

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. zamienie cztery pary nart…i trzy pary butow..
  na konia na biegunach…
  ze wzgledu na pozytywne statystyki wypadkowosci…

 5. Marku, nawet leżąc w łózku możesz mieć wypadek. Np. samochód uderzy w dom.

 6. Najwyższa wypadkowość ma miejsce w domowych pieleszach. Nie są to upadki z konia na biegunach (choć też się zdarzają 😉 ), ale z… krzesła, schodów, groźne są potknięcia, pośliznięcia na mokrej podłodze, zaczepienie o rąbek dywanu, upadki przy myciu okien itp. W przykładowej Austrii wypadkom „domowym” ulega 6 razy więcej osób niż narciarskim.
  Takie wypadki pociągają za sobą więcej komplikacji, bo łatwiej ulegają im osoby niewytrenowane, mało ruchliwe, o osłabionym czasie reakcji i słabej masie mięśniowej, która mogłaby zredukować ryzyko złamania kości, najczęściej biodrowych 🙄
  Niektórzy mówią „sport is mord”, ale dobry trening ruchowy zmniejsza ryzyko cukrzycy i chorób krążenia, a to już trochę ułatwia i uprzyjemnia życie. Uważam, że wszelki ruch na świeżym powietrzu, również (a może szczególnie) zimą, bardziej służy dobremu samopoczuciu niż mu szkodzi.
  Nikogo nie nakłaniam do rezygnacji z narciarstwa, to i tak przeważnie przychodzi z wiekiem, a zniechęcenie wzrasta wraz ze wzrostem masowości tego sportu, zatłoczeniem tras, korkami przy dojeździe itp.

 7. nie zapomnij o ataku serca podczas czynnosci lubieznych…
  moze tak byc….

 8. 😉
  Wytrenowane serce tak łatwo się nie poddaje…
  Gorzej z podglądaczami i innymi pasywnymi konsumentami cudzej aktywności. Tym może zaszkodzić na wątrobę 🙄

 9. tydzien intensywnej jazdy ..na 2200 plus
  tignes val claret..moje ulubione miejsce..
  jest fenomenalnie korzystne dla wydolnosci organizmu..
  w zeszlym roku..prosto z val claret ..polecialem na Cozumel..
  po godzinie na sredniej glebokosci 25 metrow..
  wychodzilem z 70 atmosferami w butli..
  co zdarzalo mi sie przedtem , ale na nizszej glebokosci..
  ..w gory…i na narty… polecam..

 10. W Wiśle od tego roku są cztery kanapy, w sumie chyba 20 wyciągów, a buduje sie następna kolejka. Tylko czy śniegu starczy dla wszystkich ?.
  http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,15245189,W_centrum_popularnego_kurortu_zbuduja_kolejke_linowa.html#TRLokBielTxt?bo=1#LokKatTxt

 11. Wiadomość, że technologia naśnieżania stoków się rozwija jest w kontekście zmian klimatycznych wiadomością bardzo korzystną. Jakkolwiek w Polsce opisywane wyżej technologie nie są stosowane, to właśnie wróciłem z 3-dniowej jazdy w Spytkowicach i powiem szczerze, że jak na temp. +5 stopni stoki były przygotowane dobrze. Pozytywne zaskoczenie!

css.php