Nieoficjalnie, ale ruszyły…

Od sobotniego poranka na kilku stokach w Polsce uruchomiono pierwsze tej zimy wyciągi! Tym samym  sezon 2013/14 można i w kraju uznać za rozpoczęty, choć formalnie Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Narciarskiego w tym roku odbędzie się dopiero w najbliższy weekend w stacji Dwie Doliny Muszyna  Wierchomla.
Wedle zapowiedzi jako pierwsze ruszyć miały m.in. orczyk Mieszko w Zieleńcu, wyciąg talerzykowy na dolnej polanie i kolej linowa w Wiśle Stożku (tyle że korzystający z krzesełka mogli jeździć się jedynie na niebieskiej nartostradzie), orczyk Zagroń w Istebnej, wyciąg Bartuś na Białym Krzyżu w Szczyrku, orczyki pod Nosalem w Zakopanem oraz krzesła na Bani w Białce.

Co ważne, na niektórych stokach jazda była darmowa bądź wystarczyło zapłacić połowę ceny. Właściciele wyciągów najczęściej określali warunki jako „umiarkowanie dobre”, dodając czasem „jak to w listopadzie”.

Oficjalną inaugurację sezonu zaplanowano natomiast na 7 grudnia. Organizuje ją Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polska Organizacja Turystyczna oraz władze Małopolski. Gospodarzem ma być stacja Dwie Doliny Muszyna Wierchomla. Rzeczniczka ośrodka Ewelina Mickiewicz powiedziała mi, że na stokach na dobre pracują już armatki, aby przypadkiem nie zabrakło śniegu.

A w programie, prócz specjalistycznych seminariów poświęconych krajowej branży narciarskiej, znajdzie się wiele atrakcji dla gości spoza branży turystycznej:  Otwarta Szkoła Narciarska dla dzieci, show freestylowy, testy najnowszych modeli nart itd. Na dodatek każdy narciarz przebrany w strój Świętego Mikołaja (wystarczy stosowna czapka) otrzyma… prezent w postaci 50 proc. zniżki na karnet.