Rewolucja, czyli ze smartfonem na Kasprowy!

Nadchodzącej zimy narciarze i turyści będą mogli kupić bilet na kolejkę linową na Kasprowy Wierch za pomocą smartfona! O rewolucyjności, oczywiście jak na krajowe standardy, tego pomysłu świadczy i to, że informuje o nim sama Polska Agencja Prasowa. Planowane są także inne epokowe – w rodzimych realiach – innowacje.

Bilet na smartfona będzie można kupić na stronie internetowej PKL, wybierając dzień i godzinę planowanego wjazdu na szczyt. Po wpłaceniu żądanej kwoty na telefon przyjdzie zwrotna wiadomość, będąca równocześnie biletem.

Można też oczywiście nadal wybrać wersję e-mailową zamówienia – wtedy w Kuźnicach trzeba okazać wydruk biletu. Co ważne, posiadacze smartfonowych lub wydrukowanych miejscówek biletów na daną godzinę będą mogli ominąć kolejkę stojących po tradycyjne bilety.

Elektroniczny bilet będzie odczytywany z ekranu telefonu przez już zamontowane na dolnej stacji kolejki czytniki, co ma dodatkowo usprawnić obsługę.

W Kuźnicach pojawić się również telebim, na którym wyświetlane będą komunikaty o biletach już sprzedanych na dany dzień. Korzystając z tej informacji turyści będą mogli zdecydować, czy czekać na wjazd, czy też może maszerować pod wyciąg na Goryczkowej na piechotę.

Kolejnym ułatwieniem przewidzianym na tę zimę mają być elektroniczne czytniki skipassów na dolnych stacjach obu krzesełek. W efekcie podczas przechodzenia przez bramki nie trzeba będzie wyjmować karnetu z kieszeni kurtki. Na wiosnę podobne czytniki elektronicznych biletów pojawią się na Gubałówce.

Przypomnijmy, że latem Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane: ich właścicielem została spółka podhalańskich gmin oraz funduszu inwestycyjnego Mid Europa Partners.

Oficjalne otwarcie sezonu zimowego 2013/14 w Zakopanem planowane jest na weekend 14-15 grudnia. Z tej okazji – jak zachęca PKL na swojej stronie internetowej – „bilety normalne i ulgowe relacji góra-dół na Kasprowy Wierch oraz Gubałówkę będą dostępne w kasach za pół ceny”.