Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

24.11.2013
niedziela

Południowy Tyrol: jeździć i… jeść!

24 listopada 2013, niedziela,

Oto bowiem region, i tak już słynący nie tylko z przednich stoków i widoków, ale też ze świetnej kuchni, doczekał się kolejnych honorów. Prestiżowy przewodnik kulinarny Michelin w najnowszej edycji swoimi gwiazdkami wyróżnia aż 20 południowotyrolskich restauracji. Na dodatek trzem z nich Michelin 2013 przyznaje po dwie gwiazdki!

Pierwsze wydanie przewodnika Michelin z 1900 r.
Do dotychczasowych posiadaczy cenionych gwiazdek dołączyły Tilia w Dobbiaco/Toblach, w dolinie Alta Pusteria (kuchni szefuje tam Chris Oberhammer, który skądinąd w ub. roku prezentował swój kunszt w Polsce) oraz Alpes w hotelu Bad Schörgau w Sarentino/Sarnthein (tu szefem kucharzy jest Egon Heiss).

Chris Oberhammer

Spece Michelina potwierdzili także klasę restauracji z dwiema gwiazdkami. Mogą się nimi chwalić St. Hubertus (w hotelu Rosa Alpina w San Cassiano/St. Kassian w regionie Alta Badia, szef kuchni: Norbert Niederkofler), Trenkerstube (w hotel Castel w Tirolo/Tirol pod Merano, szef kuchni: Gerhard Wieser) oraz Jasmin (w Chiusa/Klausen, szef kuchni: Martin Obermarzoner).

Marketingowcy Południowego Tyrolu podkreślają, że żaden inny z włoskich regionów nie może chwalić się podobną liczbą gwiazdek. Sugerują, że na oceny ekspertów może mieć wpływ specyfika południowotyrolskiej kuchni: łączy ona smaki włoskie i alpejskie (tyrolskie oraz ladyńskie).

Lokalnymi specjałami są choćby  Schlützkrapfen (rodzaj ravioli z ricottą i szpinakiem), dziczyzna podawana z polentą, knedle (ze speckiem, ze szpinakiem, serem – bądź też na słodko) oraz Tirtlan (smażone w głębokim tłuszczu chrupkie ciasta faszerowane szpinakiem).

Południowotyrolskie knedle (ze szpinakiem)

Podobnie doceniane są południowotyrolskie wina: choć jest to jeden z najmniejszych regionów winiarskich Włoch, to aż 98 proc. marek posiada znak jakości DOC (Denominazione di Origine Controllata), a wpływowe pisma sommelierskie regularnie doceniają trunki z miejscowych szczepów Lagrein, Gewürztraminer i Schiava.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
  1. Po takim wpisie nie tylko nabrałam ochoty na jeżdżenie na nartach ale też zaczęło mi burczeć w brzuchu:)

  2. Panie Redaktorze,
    przyznali oni, pan napisal: OK. Ale kuchnia z gwiazdkami w regionie nie musi swiadczyc o poziomie przecietnych restauracji. I o ile trudno ambitnym narciarzom zjezdzac po nartach az do Dorf Tirol do hotelu „Castel” – bo daleko od gorek narciarskich, to jednak i „przecietna” kuchnia tyrolska i w Poludniowym Tyrolu proponuje konsumentom miejscowe produkty „eko” i nie tylko, smacznie, gustownie podane dania przez sympatyczna obsluge i za przystepna cene, zarowno w „Alprestaurant” na 2500 m. npm, jak i w dolinie.

css.php