Mamy ekstra więzadła!

Więzadła boczne przednie (ALL) – tak nazwane zostały nieznane dotąd więzadła ludzkiego kolana. Odkrycie dwóch chirurgów szpitala uniwersyteckiego w Leuven może pomóc w doprowadzaniu do sprawności pacjentów z zerwanym więzadłem krzyżowym przednim (ACL), czyli kontuzji kolana, która często przydarza się narciarzom.

Więzadła boczne przednie (ALL)

Jak informuje portal hiverMag, powołując się na prestiżowy periodyk medyczny Journal of Anatomy, zaczęło się od… artykułu sprzed ponad wieku. Już wtedy bowiem jeden z ówczesnych francuskich chirurgów zwrócił uwagę na możliwość występowania w kolanie dodatkowego więzadła.

Właśnie tym tropem poszli teraz prof. dr Johan Bellemans i dr Steven Claes, chcąc rozwiązać problem „uciekania kolana” i tzw. pivot shift, występujących podczas aktywności fizycznej u wielu pacjentów, którzy przeszli – zdawałoby się – pomyślnie zakończone operacje rekonstrukcji więzadła ACL, a potem prawidłową rehabilitację. Niektórzy mieli też wyraźne predyspozycje do odnawiania urazu.

Naukowcy z belgijskiej kliniki przez cztery lata prowadzili precyzyjne badania ludzkich zwłok przy użyciu nowoczesnych technik makroskopowych. Efekty okazały się rewelacyjne: intuicja medyka sprzed ponad wieku w pełni się potwierdziła. Okazało się, że w kolanach 97 proc. populacji istnieje – prócz dotychczas znanych więzadeł – jeszcze jedno: tzw. boczne przednie (ALL).

To właśnie uraz ALL – następujący równocześnie z uszkodzeniem wiązadła krzyżowego przedniego (ACL) – jest powodem dalszych kłopotów z kolanem pacjentów.

Co równie ważne – wedle hiverMag – chirurdzy myślą już, jak nowo odkryte więzadła można by rekonstruować.