Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

18.11.2013
poniedziałek

Mamy ekstra więzadła!

18 listopada 2013, poniedziałek,

Więzadła boczne przednie (ALL) – tak nazwane zostały nieznane dotąd więzadła ludzkiego kolana. Odkrycie dwóch chirurgów szpitala uniwersyteckiego w Leuven może pomóc w doprowadzaniu do sprawności pacjentów z zerwanym więzadłem krzyżowym przednim (ACL), czyli kontuzji kolana, która często przydarza się narciarzom.

Więzadła boczne przednie (ALL)

Jak informuje portal hiverMag, powołując się na prestiżowy periodyk medyczny Journal of Anatomy, zaczęło się od… artykułu sprzed ponad wieku. Już wtedy bowiem jeden z ówczesnych francuskich chirurgów zwrócił uwagę na możliwość występowania w kolanie dodatkowego więzadła.

Właśnie tym tropem poszli teraz prof. dr Johan Bellemans i dr Steven Claes, chcąc rozwiązać problem „uciekania kolana” i tzw. pivot shift, występujących podczas aktywności fizycznej u wielu pacjentów, którzy przeszli – zdawałoby się – pomyślnie zakończone operacje rekonstrukcji więzadła ACL, a potem prawidłową rehabilitację. Niektórzy mieli też wyraźne predyspozycje do odnawiania urazu.

Naukowcy z belgijskiej kliniki przez cztery lata prowadzili precyzyjne badania ludzkich zwłok przy użyciu nowoczesnych technik makroskopowych. Efekty okazały się rewelacyjne: intuicja medyka sprzed ponad wieku w pełni się potwierdziła. Okazało się, że w kolanach 97 proc. populacji istnieje – prócz dotychczas znanych więzadeł – jeszcze jedno: tzw. boczne przednie (ALL).

To właśnie uraz ALL – następujący równocześnie z uszkodzeniem wiązadła krzyżowego przedniego (ACL) – jest powodem dalszych kłopotów z kolanem pacjentów.

Co równie ważne – wedle hiverMag – chirurdzy myślą już, jak nowo odkryte więzadła można by rekonstruować.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
  1. dzięki za fajny, jak zwykle artykuł

  2. Szan. Panie Redaktorze,
    w medycynie co chwila „rewelacje”. Jasne, anatomowie z Löwen wypreparowali w obrebie bocznego aparatu wiezadlowego kolana jakas wiazke, ktora nazwali „ligamentum anterolaterale”. Dalsze spekulacje co do znaczenia tej struktury sa pochopnie zbyt wczesne. Pan sam jako narciarz i bystry znawca obserwator wie, ze do zerwania przedniego wiezadla krzyzowego kolana dochodzi (najczesciej) wtedy, gdy wektor motoryczny jest skierowany medioventralnie, tzzn. do przodu i srodka – przy zgietym kolanie i rotacji podudzia na „bok”. Dlatego tez prowadzic to moze do urazu (zgniecenia) lekatki bocznej i „strzela” wiezadlo przysrodkowe. To triada symptomow. Przy takim typowym mechanizmie caly boczny uklad wiezadlowy kolana jest oszczedzany, obojetnie czy sklada sie z jednego czy dwoch wiazek.

  3. Mój chłopka zerwał więzadła krzyżowe w tamtym roku na nartach w Val di Sole i do dziś ma problem z normalnym uprawianiem sportu. A powiem tylko, że narciarz z niego nieprzeciętny. Zerwał podczas giganta. Co prawda amatorskie to były zawody, ale jednak 🙂 W każdym bądź razie artykuł napawa optymizmem.

css.php