Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

13.11.2013
środa

W Krakowie zamiast w St.Moritz?

13 listopada 2013, środa,

Mija termin składania wniosków o prawo organizacji zimowych igrzysk oraz paraolimpiady w 2022 roku. Obok Pekinu, Lwowa, Ałma-Aty, Oslo oraz Sztokholmu i Aare zgłosił się także Kraków ze słowackim Popradem. Startować chciały też St.Moritz i Davos oraz Monachium i Garmisch-Partenkirchen, ale planom tym sprzeciwili się w referendach mieszkańcy.

Polska drugi raz ubiega się o zimowe igrzyska – w 2006 roku olimpiadę chciało zorganizować Zakopane. Teraz konkurencje rozgrywane na lodzie oraz ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk miałyby odbyć się w Krakowie i Myślenicach (a może też w Katowicach), narciarstwo klasyczne, biathlon i snowboard – w Zakopanem i Jurgowie, a zawody alpejskie – na Słowacji.

Równocześnie w mieście od tygodni trwa społeczna kampania „Kraków przeciw igrzyskom”. Jej aktywiści uznają pomysł za „fanaberię polityków”, która doprowadzi najwyżej do jeszcze większego zadłużenia miasta – czyli w praktyce jego mieszkańców. Dlatego domagają się ujawnienia, na ile szacowane są koszty przedsięwzięcia. Dowodzą, że większość miast, które dotąd gościły igrzyska znalazło się w efekcie w finansowej zapaści i musiało ostro ciąć wydatki na cele publiczne. Głównym obciążeniem stała się infrastruktura powstała na potrzeby imprezy – budynki wioski olimpijskiej, hale sportowe itd.

Tymczasem już teraz część długów Krakowa wynika ze zbędnych inwestycji w zawodowy sport (kasa miasta dołożyła m.in. do budowy dwóch dużych stadionów po przeciwległej stronie Błoń, czyli Cracovii i Wisły, podczas gdy wciąż brakuje basenów czy małych boisk na osiedlach).

Powstająca już hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach

Naturalnie są także pytania o generalne szanse na sprawne przeprowadzenie tu takiej imprezy – symbolem wciąż jest zatłoczona, pomimo niedawnych modernizacji, Zakopianka.

Można oczywiście sądzić, że zgłoszenie kandydatury jest jedynie fortelem ze strony magistratu, mającym służyć wyciągnięciu z budżetu centralnego ekstra środków – przynajmniej do czasu odrzucenia wniosku. Premier już złożył zresztą obietnice finansowego wsparcia.

Tyle że wiosną b.r. mieszkańcy szwajcarskiej Gryzonii odrzucili pomysł zorganizowania zimowych igrzysk 2022 w St.Moritz i Davos pomimo, że też mieli zagwarantowane ekstra pieniądze od rządu. Pomysłodawcy zapewniali zaś na dodatek, iż zawody mogłyby się odbyć praktycznie bez żadnych inwestycji, bo istniejąca baza sportowa i hotelowa jest wystarczająca. Gryzończycy uznali jednak, że ryzyko powstania długów jest zbyt duże, a inicjatywa służyć będzie jedynie politykom i działaczom.

Podobne powody kierowały Bawarczykami, którzy w miniony weekend sprzeciwili się koncepcji igrzysk w Monachium, Garmisch-Partenkirchen i dwóch innych gminach w Alpach Salzburskich. Spośród 1,3 mln głosujących „nie” powiedziało 51,56 proc. Znowu: tam też infrastruktura nie wymagałaby zapewne tak wielkich inwestycji, jak w Polsce – dość przypomnieć, że Ga-Pa gościło niedawno alpejskie mistrzostwa świata FIS (już na ich potrzeby przemodelowano tam trasę zjazdową itd.).

Decyzja o wyborze gospodarza XXIV zimowych igrzysk i XIII paraolimpiady zapadnie podczas sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku. A najbliższe odbędą się w lutym w Soczi, zaś potem, w 2018 roku, w południowokoreańskim Pyeongchang.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
 1. Skoro wszyscy na Starym Kontynencie chcą oddalić od siebie tę przyjemność, to przejmie Pekin, albo Ałma-Ata, i po sprawie. Fajnie by było, gdyby Kraków, ale być może mieszkańcy, do których się nie zaliczam, mają inne zdanie. W każdym razie w miastach, które organizowały EURO 2012, coś tam dobrego pozostało, mam na myśli infrastrukturę.

 2. Najlepiej przydała się jedna skocznia narciarska (początek trzeciej minuty) 😉
  Nikt rozsądny w Europie nie chce tych kolosalnych kosztów, a potem kolosalnych długów i nieprzydatnej, zbyt rozdętej infrastruktury.

 3. P.Burnetko:co to sa Alpy Salzburskie.Prosze podac mi niemiecka nazwe?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jakieś problemy z geografią Luap? 😉

 6. Właśnie słyszałem w Radio PSR, że w 2026 zimowa olimpide chcieliby zrobić Saksonia z Czechami.
  Tylko gdzie oni zrobia konkurencje alpejskie ? Chyba w Garmisch. Ale to nie Saksonia.
  PS. Nie mylić z Republiką Czeską.

 7. @Autor
  Oj chyba nie tak z tymi Bawarczykami! Chyba wcale nie o koszty im chodziło.
  Chyba powody przegranego referendum są bardziej złożone i motywy zarówno chwalebne jak i mniej chwalebne. Te chwalebne to protest przeciwko mafijnym organizacjom IOC a dalej FiFA czy UEFA. Niemiec został szefem IOC ale to nie powód, żeby od razu pokochać tę organizację. Tak szybko Pan zapomniał jak to w Polsce UEFA w zasadzie sterroryzowała polski rząd i organizatorów? Na tyle, że nawet bali się o tym publicznie mówić. Wszystko pod ich dyktando, płacić za każdy szczególik. Zarobić wszystkim, po nich choćby potop. Ile miliardów ma jeszcze RPA do spłacenia a ile FiFA na nich zarobiła? To jest pytanie, które bym stawiał. Niemcy nie zapominają, że za łapówkę mistrzostwa narciarskie można zrobić nawet latem na pustyni Półwyspu Arabskiego. Tylko po co.

 8. Populizm czy zwykła głupota?
  Widziałem kilka ośrodków w Europie, gdzie odbywały się zimowe Igrzyska Olimpijskie.
  Wstrzymuję się od komentarza na temat Zakopanego (Tatr).

 9. aps
  „Fajnie by było, gdyby Kraków, ale być może mieszkańcy, do których się nie zaliczam, mają inne zdanie.”

  A ja, proszę Pana (Pani?) zaliczam się i zapewniam, że – z punktu widzenia zwyczajnych mieszkańców – trwająca od wielu lat ‚promocja’ Krakowa to 1 wielkie nieporozumienie, skutkujące hałasem, stłoczeniem, brudem na ulicach, coraz brzydszą zabudową, coraz bardziej uciążliwymi korkami na ulicach, coraz gorszymi warunkami do wypoczynku w nocy i coraz większymi trudnościami nie tylko ze znalezieniem miejsca do parkowania samochodu, ale także do wyprowadzenia na spacer dziecka, babci, a choćby i psa.
  O korkach na Zakopiance i coraz bardziej postępującej dewastacji Podhala już nie wspomnę.
  Oraz o tym, że w Krakowie jest stosunkowo ciepły klimat i to jest dodatkowy powód, dla którego nie nadaje się on na ośrodek sportów zimowych.
  Z poważaniem
  rbrbrbr

 10. Grecja organizowała Igrzyska Letnie w 2004 roku, a po kilku latach zbankrutowała. Czy niczego nas nie nauczyło EURO 2012 (zarobiło UEFA, PZPN, Lato i jeszcze kilkudziesięciu cwaniaczków, a podatnicy wydali co najmniej 10 miliardów(!) (za które można by np.szkoły dla 6-latków przygotować!) na zupełnie niepotrzebne stadiony-piramidy jednorazowego użytku etc.)??? 😉
  Teraz będzie tak samo … 😉

 11. ” Dziwne, że go tak po prostu zostawiono. Leżał twarzą w śniegu, w miejscu, gdzie trzeba się przepiąć na poręczówkach, uważając, aby niechcący go nie podeptać. Smutne… Wszyscy go mijali, widząc w nim po prostu przeszkodę, zawalidrogę, a nie człowieka, ojca dwuipółletniego chłopczyka.

  Z drugiej strony prawda jest taka, że ja też myślałam o zamarzniętym człowieku tylko przez chwilę. Potem dopiero (ale to już na dole) przyszła refleksja: jak bardzo człowiek na tej wysokości obojętnieje na śmierć. Jak skupia się na sobie, na tym, by samemu nie dostać się w jej szpony, nie zrobić tragicznego w skutkach błędu, kontrolować swoje siły i realnie oceniać możliwości.

  Ważne staje się, by wejść i wrócić, czyli przeżyć. Mnie również to dotyczyło,”
  Pamiętacie Państwo niedawne „wyczyny” Pana Berbeki, obwiniającego wszystkich o śmierć Jego brata ?
  Więcej w artykule o Mount Everest
  http://podroze.onet.pl/ciekawe/hurra-udalo-sie-czyli-jak-zdobywa-sie-everest-fragment-ksiazki-everest-gora-gor/lk4g1

 12. Zazwyczaj jestem zwolennikiem organizowania takich imprez w naszym kraju bo jest to jednak prestiż i świetna promocja. Jednak mam wrażenie, że tym zdecydowanie koszty przerosły by potencjalne profity z całego przedsięwzięcia.

css.php