Słowacja wciąż do przodu

W nadchodzącym sezonie na Słowacji narciarze będą mieli do dyspozycji prawie 950 wyciągów oraz 70 kolejek linowych! Łączna przepustowość instalacji narciarskich przekroczy tam 500 tys. osób/godzinę.

Możliwościami sztucznego naśnieżania chwali się już ponad 100 tamtejszych ośrodków zimowych. Armatki mogą poprawić warunki na stokach o powierzchni 600 ha (czyli na 220 km tras). Gospodarze twierdzą, że w efekcie sezon narciarski na Słowacji może trwać do 160 dni.

Łączna kwota tegorocznych inwestycji infrastrukturę narciarską w samych tylko Tatrach przekroczy 45 milionów euro. I tak, na Chopoku w rejonie Lucky ruszyć ma sześcioosobowa kolejka krzesełkowa o długości prawie 1900 m. Powstanie tam też bezpłatny parking na 350 aut.

W Tatrzańskiej Łomnicy największą inwestycją jest kolej gondolowa o długości 2073 m, która w zaledwie 7 minut wywozić będzie narciarzy i snowboardzistów na poziom Łomnickiego Stawu (Skalnate Pleso), czyli 1771 m n.p.m. W każdej z 37 kabin zmieści się 15 osób (wagoniki dotychczas tam kursującej gondolki z 1995 roku zabierały po czterech pasażerów). Nowa kolej będzie też bardziej odporna na wiatr (może kursować nawet przy podmuchach sięgających 90 km/godz.).

Z kolei w Szczyrbskim Plesie wytyczone zostaną dwie nowe trasy o łącznej długości 2,2 km i z możliwością dośnieżenia. Zakwalifikowano je jako łatwe (niebieskie), które będą sztuczne naśnieżane.

Dzienne karnety na wyciągi kosztować mają od 15 do 37 EUR – oczywiście w zależności od stacji i terminu (najdroższe są w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku).  Atrakcyjniejsze cenowo są naturalnie karnety wielodniowe. Tańsze mają być również karnety kupione za pośrednictwem internetu (www.gopass.sk).

Osobną jakością jest Slovakia Super Skipas – czyli karnet ważny w największych ośrodkach (na Chopoku, w Tatrzańskiej Łomnicy, Starym Smokowcu, Szczyrbskim Plesie, Donovaly, Wielkiej Racy, Rużomberoku i we Vratnej). Pozwala jeździć łącznie na ponad 117 km tras. W internetowej przedsprzedaży (na przykład na www.superskipas.sk) wariant dziesięciodniowy (kolejne dni można oczywiście wykorzystywać w różnych okresach) kosztuje 260  euro (przewidziane są też wersje piętnastodniowe i na cały sezon).