Bilety do Szwajcarii na zimę 2013/14…

… zaczęła już sprzedać brytyjska linia lotnicza easyJet. A że chodzi o nową trasę – z Krakowa do Bazylei (w zasadzie zaś do międzynarodowego EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg), więc oferta może zainteresować narciarzy i snowboardzistów.

Bo choć Bazylea leży na samej północy kraju (tuż przy granicy z Francją i Niemcami), to doskonała sieć połączeń kolejowych SBB CFF FFS (kiedy trzeba precyzyjnie skomunikowanych z tzw. postbusami) pozwala szybko dotrzeć stamtąd do dowolnego ze szwajcarskich kurortów narciarskich.

Krócej niż z Zurichu jedzie się choćby do regionów Jeziora Genewskiego (z Les Diablerets i Leysin) i berneńskiego (z Interlaken), a niewiele dłużej (ok. trzech godzin) – do Wallis (czyli m.in. do Zermatt, Crans Montana, Riederalp, Nendaz czy Leukerbad) i do Gryzonii (Davos, Scuol, Savognin czy St. Moritz).

Oczywiście na wszystkich tych kierunkach można skorzystać z atrakcyjnej oferty biletów Swisspass. Pisałem tu o niej wielokrotnie: obejmuje ona, na przykład, tzw. Swiss Transfer Ticket, czyli możliwość dotarcia z lotniska do wybranej stacji górskiej – i powrotu – za ledwie 135 franków (dzieci do 15 lat w towarzystwie opiekuna podróżują bezpłatnie): szczegóły na polskiej stronie Swiss Travel System (tam też można kupić bilet).

Można też zastanowić się nad podróżą z EuroAirport do którejś ze stacji Alp francuskich czy ośrodków w Niemczech.
Loty rozpoczną się już w październiku. EeasyJet planuje trzy połączenia w tygodniu: we wtorki, piątki oraz niedziele. Nie są to akurat dni odpowiadające tradycyjnym „turnusom”, lecz coraz ostatnio formuła tygodniowych wyjazdów narciarskich ustępuje miejsca wypadom krótszym, chociażby weekendowym, bądź też niekoniecznie wyprawom „od soboty do soboty”. A alpejscy hotelarze coraz częściej bez problemów dostosowują się do oczekiwań gości.

Co ważne: ceny zaczynać się mają od 260 zł w obie strony (oczywiście w zależności od terminu lotu i rezerwacji). To duża konkurencja dla latającego dotąd z Krakowa do Zurichu Eurolotu oraz dla obsługującej kierunek Warszawa- Zurich szwajcarskiej linii Swiss.

Trasa będzie obsługiwana przez samoloty Airbus A319.

PS. Osobliwością EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg jest to, że w przeciwieństwie do większości innych lotnisk, odbiór bagażu odbywa się przed kontrolą paszportowo-celną (francuską lub szwajcarską).