Zimą śnieżą, latem czyszczą

Okazuje się, że technologia stosowana w armatkach służących w sezonie do dośnieżania stoków może być wykorzystywana także latem. Oto południowotyrolska firma TechnoAlpine wpadła na pomysł używania jej do… oczyszczania powietrza.


TechnoAlpine od lat jest jednym z liderów w branży instalacji naśnieżających (o historii firmy pisałem tu w nocie „Dzieje śnieżenia i jego kulisy”, 7 grudnia ub.r.). Co ważne, renomę tę zdobyła nie tylko dzięki jakości swoich produktów (nie bez powodu stacje Południowego Tyrolu słyną z doskonale przygotowanych –
mimo mocnego zwykle nasłonecznienia – zboczy). Swoje zrobił też bowiem nacisk, jaki właściciele stawiają na innowacje technologiczne.


Właśnie efektem takiej polityki są EmiControls, czyli turbiny usuwające z powietrza pył powstały na budowach, podczas remontów, prac wykopaliskowych czy też niektórych robót z wykorzystaniem substancji chemicznych. Urządzenie wykorzystuje mechanizm armatek śnieżnych – jak tłumaczą laikom inżynierowie Technoalpine „woda jest tłoczona przez dysze do tuby, z której porywa ją strumień powietrza wytworzony przez wentylator”. W ten sposób woda pochłania pył, który następnie pod jej ciężarem, opada i może zostać zneutralizowany.


To kolejny dowód, że przemysł narciarski – wbrew częstym opiniom – bynajmniej nie szkodzi przyrodzie, a przeciwnie: jej służy.