W górach bezpieczniej…

…bo GOPR zakończył właśnie kolejną już edycję cyklu edukacyjnego, mającego nauczyć dzieci i młodzieży reguł odpowiedzialnego zachowania się podczas wypraw turystycznych i narciarskich. W tym roku wzięło w nim udział ośmiuset uczniów.


Ratownicy GOPR radzą uczestnikom szkoleń, co robić w razie zagubienia się w górach i jak zachować się podczas burzy, śnieżycy czy innego rodzaju załamania pogody. Pokazują również techniki udzielania pierwszej pomocy oraz wyjaśniają wagę odpowiedniego ubioru i wyposażenia na szlaku czy na stoku.

Akcja skierowana jest do zorganizowanych grup młodzieży z całego kraju. Składa się nie tylko z pogadanek teoretycznych, ale też z symulacji akcji ratowniczej oraz z wyprawy górskiej z ratownikami, której trasa wiedzie ze Stacji GOPR w Rabce czerwonym szlakiem do bacówki PTTK na Maciejowej (812 m n.pm.). W trakcie marszu organizowane są konkursy z orientacji w terenie, umiejętności czytania mapy oraz sposobów wzywania pomocy.

Przedsięwzięcie służyć ma obniżeniu liczby wypadków w górach – spora grupa ich ofiar to właśnie dzieci i ludzie młodzi (62,5 proc. poszkodowanych należy do grupy wiekowej od 11 do 30 lat). Najczęstszymi przyczynami nieszczęść są zaś brawura, brak wyobraźni i przygotowania do wyjścia w góry.

Program „W górach bezpiecznie” finansowo wspiera województwo małopolskie – jako region szczególnie popularny wśród miłośników turystyki i sportów zimowych. Od 2008 roku GOPR-owcy przeszkolili już w jego ramach ponad 3000 osób z całego kraju.