Nowe 2012/13: Wildspitzbahn czyli najwyżej w Austrii

Już w październiku na tyrolskim lodowcu Pitztal ruszy nowa gondola, która będzie wywozić gości na mierzący 3440 metrów n.p.m. Hinteren Brunnenkogel, najwyżej położone w austriackich Alpach miejsce, na które można dotrzeć kolejką linową. Potem będzie można oczywiście zjechać z niego na nartach bądź na desce.

Wizualizacja górnej stacji kolejki Wildspitzbahn

© Tourismusverband Pitztal
Dolna stacja położona będzie na wysokości 2840 m n.p.m. Kolejka ma długość 2 km i musi pokonać 600 m różnicy poziomów – a potrzebuje na to ledwie 5 minut i 40 sekund. Jej przepustowość sięgać ma 2185 osób na godzinę, co dwukrotnie zwiększy przepustowość dotychczas działającej kolejki.

Na szczycie wybudowano także „Café 3.440“ – kawiarnię o powierzchni 140 m2 ze 116 miejscami siedzącymi z oszklonym frontem (kolejnych 50 miejsc znajduje się na podwieszanym tarasie). Lokal – reklamujący się jako „najwyżej położona kawiarnia w Austrii” – oferuje m.in. wypieki z własnej piekarni i liczne przekąski.

Wildspitzbahn i Café „3.440“ to w ostatnich latach największe przedsięwzięcie Pitztaler Gletscherbahn – jego wartość to 20 milionów euro (w ostatnich siedmiu latach firma zainwestowało w regiony narciarskie Pitztaler Gletscher i Rifflsee ponad 50 mln euro).

Wizualizacja dolnej stacji Wildspitzbahn © Tourismusverband Pitztal

Marketingowcy Pitztal tłumaczą, że konkurencja między kurortami narciarskimi jest niezwykle intensywna i dlatego trzeba proponować gościom coraz to nowe atrakcje i nieustannie podwyższać standard. Założeniem obecnych inwestycji jest „dostarczenie turystom sportowych przeżyć oraz oferty gastronomicznej z widokiem, który do tej pory zarezerwowany był wyłącznie dla osób uprawiających ekstremalną wspinaczkę”.

Początek sezonu ma na Pitztal oznaczać także – prócz nowej kolejki – specjalne promocyjne pakiety. Taki „Schnuppern und Schwingen“ zawiera 3 (czwartek-niedziela), 4 (niedziela-czwartek) bądź 7 noclegów. Ceny 3 lub 4 noclegów ze skipassem zaczynają się od 163 euro za osobę, a 7 noclegów z 6-dniowym skipassem kosztować ma od 323 euro za osobę. Oferta jest ważna od 15 września do 12 października.

PS. Kłopotem może być jedynie to, że inny tyrolski lodowiec Kaunertaler Gletscher zapowiadał uruchomienie w tym sezonie gondolki wyjeżdżającej na Weisseespitze, czyli 3518 m n.p.m.

Ale Pitztal nie zamierza oddawać pola: po wielu latach starań – i sporów ekologiczno-polityczno-biznesowych – ruszyć ma podobno wreszcie epokowa niemalże inwestycja narciarskiego Tyrolu: budowa kolejki łączącej lodowce w Pitztal i Soelden. To dopiero będzie region!