Sprzęt dla TOPR, sprzęt dla GOPR

W nadchodzącym sezonie zimowym ratownicy TOPR posługiwać się będą nowym, cyfrowym system łączności. Z kolei GOPR-owcy na Podhalu i w Beskidzie Śląskim wyposażeni zostaną w kolejne terenowe samochody ratownicze.
Do tej pory Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe używało radiotelefonów analogowych. Ratownicy narzekali jednak, że bywają one zawodne – zwłaszcza w złych warunkach pogodowych. System cyfrowy jest wydajniejszy, cechuje go lepsza jakość przesyłu dźwięku i danych. W jego skład wchodzą trzy serwery, konsola dyspozytorska, stacje przekaźnikowe oraz radiotelefony, w których zainstalowane będą na dodatek GPS-y, pozwalające lokalizować ratownika w górach, wybierać optymalną trasę itd. Sprzęt kosztować ma 450 tys. złotych – jego zakup sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

System będzie wdrażany od września, a uruchomiony zostanie w listopadzie. TOPR-owcy przekonują, że poprawi to bezpieczeństwo zarówno turystów i narciarzy, jak samych ratowników.

NFOŚiGW przekaże nadto 200 tys. złotych Podhalańskiej Grupie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za pieniądze te kupiony zostanie terenowy samochód ratowniczy. Będzie to już szósty taki pojazd GOPR opłacony z pieniędzy Funduszu (poprzednie przekazano grupom Bieszczadzkiej i Wałbrzysko-Kłodzkiej).
W obu przypadkach dotacje pokryją pełną wartość zakupu nowego sprzętu.

Z kolei z budżetu województwa małopolskiego pochodzi 370 tys. złotych dla Grupy Beskidzkiej GOPR. Jej centrala znajduje się w Szczyrku, ale zasięg działania obejmuje także m.in. okolice Babiej Góry, najwyższego szczytu w Beskidach Zachodnich oraz Leskowca (Groń Jana Pawła II) koło Wadowic. Pieniądze pójść mają na zakup karetki górskiej z napędem na cztery koła oraz quada. Nowe pojazdy pozwolą na szybki i bezpieczny transport poszkodowanych z gór – a chodzi nie tylko o turystów, ale i licznych w tym rejonie pielgrzymów.

W tym roku 60 tys. zł dotacji na sprzęt i bieżącą działalność otrzymała już Podhalańska Grupa GOPR. Specjalną dotację dostaje ona także od 2008 roku na prowadzenie przeznaczonego dla dzieci i młodzieży programu „W górach bezpiecznie”. W zajęciach na temat zasad zachowania w górach uczestniczyło już ponad 3 tys. uczniów, a w tym roku w szkoleniach weźmie udział kolejne 800 osób.

Na terenie województwa małopolskiego działają aż cztery grupy GOPR oraz TOPR. Ale też Małopolska jest popularnym obszarem turystycznym.