Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

7.08.2012
wtorek

Do Francji na narty? Tylko z alkomatem!

7 sierpnia 2012, wtorek,

Wszyscy, którzy w nadchodzącym sezonie zimowym wybierają się na narty w Alpy francuskie własnym samochodem, będą musieli zaopatrzyć się w… alkomat.
Od 1 lipca obowiązuje bowiem we Francji nowy przepis prawa drogowego, nakazujący, by kierowcy wszystkich pojazdów (z wyjątkiem motorowerów) posiadali alkomat. Musi on mieć oczywiście stosowny certyfikat (i aktualną datę) ważności i być sprawny. Przepis obowiązuje również obcokrajowców.
Od 1 listopada – a więc w praktyce właśnie od początku sezonu zimowego – za brak alkomatu francuscy policjanci mogą karać grzywną (mandatem) w wysokości 11 €.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Co kraj to obyczaj.
  Czesi żądają kompletu zarówek (a jesli mam ksenony, to tez mam wozić na rezerwę?) i kamizelek odblaskowych w ilosci odpowiadającej jadącym osobom, Austriacy raz wprowadzją obowiązek jazdy na światłach )i dobrze), a następnie przepis ten usuwają, W Niemczech ciemne samochody w deszczu i zmroku jeżdżą bez swiateł, dodatkowo mozna mieć 0,5 promila, Polacy żadają wożenia mikrogaśnicy, chyba do gaszenia papierosa, ale już policja i stacje kontroli nie maja uprawnień do sprawdzenia jej legalizacji, to dopiero cyrk.
  Francuzi z alkomatami wpadli na genialny pomysł na zmniejszenie dziury budżetowej. Od każdego alkomatu producent lub raczej handlowiec, gdyż w 99% będą to alkomaty
  made in China”, odprowadzi VAT i podatek dochodowy, oraz cło w przypadku chinszczyzny. A w razie braku urządzenia, kierowca zamiast tych podatków zapłaci 11 EUR mandatu. Po prostu, jak sie reklamowala pewna sieć niemieckich marketów budowlanych,”einfach genial”.
  Pozdrawiam wszyskich niepijacych (jak ja).

 2. Wśród Francuzów popularnym obyczajem jest picie lampki (albo i dwóch) wina do obiadu i kolacji – o różnych „apero” nie wspominając. Uwzględnieniem tej tradycji jest przepis prawa drogowego, dopuszczający 0,5 promila alkoholu we krwi kierowcy. To dość sporo, więc widocznie francuscy ustawodawcy chcieli wprowadzić dodatkowe narzędzie służące temu, by norma ta była faktycznie przestrzegana. Teraz już nikt nie będzie się mógł tłumaczyć, że ten drugi kieliszek wina musiał być jakiś mocniejszy, bo będzie mógł po posiłku sam sprawdzić, czy może jechać. A że na nowej regulacji inni (w tym państwo) zarobią? Cóż, tak samo w Polsce różni przedsiębiorcy (i państwo) zarabiają choćby na zestawach głośnomówiących – a nie sposób zaprzeczyć, że wobec plagi gadania przez telefony komórkowe poprawiają one bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

 3. Panie Krzysztofie, z calym szacunkiem, ale chyba Pan żartuje z tymi francuskimi alkomatami. Przecież wcześniej każd Francuz, podobnie jak Polak, Niemiec itd., mógł sobie kupić alkomat i sprawdzać zawartość alkoholu we krwi, lub krwi w alkoholu. Do tego nie trzeba ustawy. Teraz przy obowiązku posiadania, każdy kto kiedyś wypił lampkę, sprawdzi stężenie i jak wyjdzie mu 0,15 to wypije nastepna i następną, az do osiągniecia ustawowego progu. I czy to spowoduje wzrost bezpieczeństwa na drogach? Mam znajomych którzy tak czynią to ich osmiela do sięgnięcia po kieliszek.
  Jakos tak każdy przepis mający poprawiać bezpieczeństwo (gaśnice, urz. głosnomówiące itp.) powoduje że jakaś grupa interesow na tym zyskuje. Czy nikogo nie zastanowiło dlaczego żaden kraj nie wprowadził zakazu palenia papierosów przez kierowcę w czasie jazdy. Widocznie lobby tytoniowe jest tak silne , że nie ma odważnych, poza tym państwo podcinalo by gałąź na której siedzi, czyli byłyby mniejsze wpływy z akcyzy.
  Pozdrawiam

css.php