Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

24.11.2011
czwartek

Roxette i bezpieczny wyciąg, czyli całe Ischgl

24 listopada 2011, czwartek,

Od plenerowego koncertu popowego duetu Roxette rozpoczął się w piątek wieczorem sezon zimowy 2011/12 w austriackim Ischgl. Co pewnie jednak ważniejsze: ten modny – ale nie bez powodu uchodzący też za jeden z najnowocześniejszych – alpejski kurort narciarski uruchamia też „rodzinną” kolejkę Sonnenbahn B5 ze specjalnymi zabezpieczeniami dla dzieci.

 Nowa kolejka Sonnenbahn B5 w Ischgl (fot. TVB Paznaun – Ischgl)

Wielkie koncerty gwiazd popu (a czasem na szczęście także rocka) na początek sezonu to już w Ischgl tradycja. W ramach „Top of the Mountain Opening Concert” wystąpili m.in. Leona Lewis, Pussycat Dolls i Gossip oraz Rihanna (miałem okazję ją obejrzeć, a następnego dnia jeździć po niemal pustych stokach, bo 15 tys. fanów leczyło się widać z konsekwencji szampańskiej zabawy). Równie widowiskowo jest tu też zresztą kończony sezon: w maju chociażby na położonej na 2400 m n.p.m. scenie grali The Killers, a w minionych latach koncerty dali m.in. Tina Turner, Elton John czy Sting. Ale Ischgl stawia nie tylko na rozrywkę: udanie ściga się z innymi stacjami zimowymi także pod względem technologii kolejek i systemów dośnieżania. I dobrze: wszak razem z sąsiednim, szwajcarskim już, Samnaun w ramach tzw. Silvretta Arena oferuje prawie 240 km urozmaiconych tras na wysokości od 1377 do 2872 metrów n.p.m. (i w rewelacyjnej scenerii).

 Silvretta Arena (fot. TVB Paznaun – Ischgl)

W tym sezonie do ponad czterdziestu wyciągów dojdą kolejne. Sonnenbahn B5 to 6-cio osobowe krzesełka ze specjalnym systemem zabezpieczeń dla dzieci. Dla każdego pasażera zamontowano osobne podnóżki, co ma uniemożliwić wypadnięcie spod barierki zabezpieczającej. Zamkniętą barierkę łączy z podnóżkiem rurka, biegnąca między udami siedzących i utrzymująca ich na miejscu. Dzięki tej konstrukcji w towarzystwie osoby dorosłej na krzesełku może bezpiecznie jechać nawet pięcioro dzieci, zwłaszcza, że barierka zamyka się i otwiera automatycznie. Dodatkowy komfort zapewniają ogrzewane siedzenia. Sonnenbahn B5 utrzymane jest oczywiście w nowoczesnej, charakterystycznej dla Ischgl stylistyce.

Dla dzieci i początkujących przeznaczony jest też zamontowany w Idalp nowy wyciąg taśmowy Viderböden B10 o długości 82 m.

Widać, że Ischgl postanowiło być atrakcyjne nie tylko dla rozrywkowych, by tak rzec, amatorów nart (dotąd słynęło właśnie z apres ski i barów z tańczącymi na stole dziewczętami w lokalnych strojach). Silvretta Arena chce przyciągnąć także narciarskie i snowboardowe rodziny – stąd też specjalnie do nich kierowana oferta położonych nieopodal Ischgl wiosek Galtür i Kappl (może będzie okazja o niej napisać).

Więcej: Ischgl przygotowało nawet haczyk na… miłośników nowych technologii. Oto będą oni mogli teraz skorzystać z aplikacji iSki Ischgl, by za pomocą GPSa lokalizować swoje położenie na Silvretta Arena, a nawet analizować narciarskie poczynania. Za pomocą iPhone’a lub komórki z androidem system rejestruje bowiem na smart fonie przejechaną trasę (w tym m.in.: maksymalną prędkość i liczbę przebytych kilometrów). Dostarczone informacje można potem odtworzyć przy pomocy Google Earth albo Ischgl 3-D Map.

Każdy dostaje, co lubi…

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. A tak prezentują sie tereny narciarskie Alp Trida w Ischgl/Samnaun dzisaiaj w południe. Nie bardzo jest na czym jeździć.

 2. Starość nie radość, zapomniałem wkleić
  http://www.samnaun.ch/de/page.cfm?navcode=cam_trida
  Skleroza nie jest ciężką chorobą, tylko nogi bolą.
  Pozdrawiam

 3. Aktualnie na trasach Silvretta Arena (Samnaun/Ischgl) leży całe 20 cm śniegu, przy pełnym słonću i temperaturze na wys 2300m +5 Stopni Celsjusza. W lipcu nie było cieplej.
  http://www.samnaun.ch/de/page.cfm/pop_cam_idalp

 4. Z tego, co się dowiedziałem w AustriaInfo w Ischgl da się jeździć po 80 km dośnieżonych tras, Najchętniej sprawdziłbym naocznie 🙂

 5. Radio Zet zorganizowało konkurs dla słuchaczy, w ktorym nagrodą był wyjazd na rozpoczęcie sezonu w Ischgl, wspólnie z polskimi „celebrytami”. Poniżej kilka zdjęć z ich pobytu.
  http://www.radiozet.pl/Konkursy/Start-do-nart

css.php