Roxette i bezpieczny wyciąg, czyli całe Ischgl

Od plenerowego koncertu popowego duetu Roxette rozpoczął się w piątek wieczorem sezon zimowy 2011/12 w austriackim Ischgl. Co pewnie jednak ważniejsze: ten modny – ale nie bez powodu uchodzący też za jeden z najnowocześniejszych – alpejski kurort narciarski uruchamia też „rodzinną” kolejkę Sonnenbahn B5 ze specjalnymi zabezpieczeniami dla dzieci.

 Nowa kolejka Sonnenbahn B5 w Ischgl (fot. TVB Paznaun – Ischgl)

Wielkie koncerty gwiazd popu (a czasem na szczęście także rocka) na początek sezonu to już w Ischgl tradycja. W ramach „Top of the Mountain Opening Concert” wystąpili m.in. Leona Lewis, Pussycat Dolls i Gossip oraz Rihanna (miałem okazję ją obejrzeć, a następnego dnia jeździć po niemal pustych stokach, bo 15 tys. fanów leczyło się widać z konsekwencji szampańskiej zabawy). Równie widowiskowo jest tu też zresztą kończony sezon: w maju chociażby na położonej na 2400 m n.p.m. scenie grali The Killers, a w minionych latach koncerty dali m.in. Tina Turner, Elton John czy Sting. Ale Ischgl stawia nie tylko na rozrywkę: udanie ściga się z innymi stacjami zimowymi także pod względem technologii kolejek i systemów dośnieżania. I dobrze: wszak razem z sąsiednim, szwajcarskim już, Samnaun w ramach tzw. Silvretta Arena oferuje prawie 240 km urozmaiconych tras na wysokości od 1377 do 2872 metrów n.p.m. (i w rewelacyjnej scenerii).

 Silvretta Arena (fot. TVB Paznaun – Ischgl)

W tym sezonie do ponad czterdziestu wyciągów dojdą kolejne. Sonnenbahn B5 to 6-cio osobowe krzesełka ze specjalnym systemem zabezpieczeń dla dzieci. Dla każdego pasażera zamontowano osobne podnóżki, co ma uniemożliwić wypadnięcie spod barierki zabezpieczającej. Zamkniętą barierkę łączy z podnóżkiem rurka, biegnąca między udami siedzących i utrzymująca ich na miejscu. Dzięki tej konstrukcji w towarzystwie osoby dorosłej na krzesełku może bezpiecznie jechać nawet pięcioro dzieci, zwłaszcza, że barierka zamyka się i otwiera automatycznie. Dodatkowy komfort zapewniają ogrzewane siedzenia. Sonnenbahn B5 utrzymane jest oczywiście w nowoczesnej, charakterystycznej dla Ischgl stylistyce.

Dla dzieci i początkujących przeznaczony jest też zamontowany w Idalp nowy wyciąg taśmowy Viderböden B10 o długości 82 m.

Widać, że Ischgl postanowiło być atrakcyjne nie tylko dla rozrywkowych, by tak rzec, amatorów nart (dotąd słynęło właśnie z apres ski i barów z tańczącymi na stole dziewczętami w lokalnych strojach). Silvretta Arena chce przyciągnąć także narciarskie i snowboardowe rodziny – stąd też specjalnie do nich kierowana oferta położonych nieopodal Ischgl wiosek Galtür i Kappl (może będzie okazja o niej napisać).

Więcej: Ischgl przygotowało nawet haczyk na… miłośników nowych technologii. Oto będą oni mogli teraz skorzystać z aplikacji iSki Ischgl, by za pomocą GPSa lokalizować swoje położenie na Silvretta Arena, a nawet analizować narciarskie poczynania. Za pomocą iPhone’a lub komórki z androidem system rejestruje bowiem na smart fonie przejechaną trasę (w tym m.in.: maksymalną prędkość i liczbę przebytych kilometrów). Dostarczone informacje można potem odtworzyć przy pomocy Google Earth albo Ischgl 3-D Map.

Każdy dostaje, co lubi…