Akademia przed sezonem

Kto szykuje się już do zimowego wyjazdu w góry, powinien obejrzeć sygnowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe film „Narciarstwo”. To zbiór przystępnie przedstawionych informacji i porad dotyczących bezpiecznego uprawiania tej dyscypliny.

I tak, Piotr Sadowski, fizjoterapeuta TOPR, pokazuje, jakimi ćwiczeniami można poprawić elastyczność, siłę, wytrzymałość i tzw. reaktywność mięśni oraz zdradza sposoby ich regeneracji. Okazuje się, że aby właściwie przygotować organizm do jazdy na nartach potrzeba co najmniej 6 tygodni zaprawy.

Ratownik TOPR Tomasz Osuchowski omawia technologię produkowanych obecnie nart i sugeruje, dla kogo odpowiednie są poszczególne grupy i modele. Przedstawia też podstawowe zasady serwisowania sprzętu, regulacji siły wypięcia wiązań i doboru butów. Inny doświadczony ratownik Adam Marasek podpowiada, na co zwrócić uwagę, typując miejsce zimowego wyjazdu (od trudności i tzw. bezpiecznej chłonności tras przez poziom ich przygotowania i zabezpieczenia po warunki do odpoczynku). Analizuje także 10 przykazań FIS, czyli reguły zachowania się na stoku. Mówi też, jak bezpiecznie i sprawnie korzystać z wyciągów i co robić w razie wypadku.

Eksperci opowiadają także o zdobywających coraz większą popularność telemarku, czyli jazdy z „uwolnioną piętą” i skitouringu (Piotr Konopka pokazuje, jak mocować foki i harszle oraz proponuje strategie podchodzenia i zachowania się w terenie zagrożnym lawinami).

Są też fragmenty poświęcone początkom narciarstwa w Tatrach i w Bieszczadach (ważnym dla rodzimych dziejów tego sportu miejscem był swego czasu Lwów), najlepszym zawodnikom, nartom produkowanym niegdyś w krajowych warsztatach i wreszcie regułom obowiązującym w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Film trwa ponad dwie godziny i jest elementem tzw. Akademii Górskiej TOPR. Można go obejrzeć m.in. w internecie.

Kolejny film TOPR-u poświęcony ma być lawinom i planowany jest na nadchodzący sezon.