Parę danych o liderze

Okazuje się, że to Austria jest liderem w branży turystyki zimowej w Europie – w ubiegłym sezonie narciarze i snowboardziści wykupili w tamtejszych stacjach aż 63 mln noclegów. Tym samym Austria opanowała 57 proc. tego rynku. Na kolejnych miejscach są pozostałe kraje alpejskie: Francja , Włochy i Szwajcaria.

Oto kilka innych statystyk tyczących lidera:

  • Narciarze i snowboardziści mają w austriackich Alpach do dyspozycji 24 tys. hektarów przygotowanych stoków
  • W Austrii działają 254 spółki zajmujące się obsługą wyciągów i instalacji dośnieżających
  • Przygotowując się do sezonu zimowego 2010/11 zainwestowano 562 mln euro – z tego 287 mln euro poszło na poprawę bezpieczeństwa na trasach oraz komfortu gości na stoku (wyciągi z osłonami przeciwwiatrowymi, podgrzewanymi siedzeniami itp.)
  • Systematycznie spada też liczba wypadków na stokach (chodzi o kontuzje, które wymagają pomocy ambulatoryjnej). W porównaniu do lat 80. minionego stulecia jest ich o 50 proc. mniej (licząc na określoną liczbę narciarzy i snowboardzistów). Okazuje się, że choć na stokach jest dziś więcej jeżdżących, a na dodatek używają często nowej techniki, to sytuację poprawia lepsze przygotowane tras, coraz powszechniejsze używanie kasków oraz lepszy sprzęt (wiązania i buty, a także  gogle i tzw. żółwiki chroniące kręgosłup).